Indholdsfortegnelse
Funktioner
- Generelt om funktioner
- Lodret-kriteriet
- Definitionsmængden og Værdimængden
- De 3 krav
- Regneforskrift
- Aflæsning af funktionsværdier
- Skæringspunkt
- Vandret-kriteriet
- Omvendt funktion
- Omvendt funktion
- Lineære funktioner
Generelt om lineære funktioner
- Generelt om lineære funktioner
- Find forskrift ud fra 2 punkter
- Stykvis lineære funktioner
Ligninger
- Regler
- Løsning af ligning
- Løsning af uligheden -2x + 4 > 3x + 10
- Dobbelt ulighed
Uddrag
Fortegnsvariation, det er egentlig bare hvornår den skifter fortegn, skifter fra negativ til positiv, til dette skal vi bruge grafen nulpunkt, nulpunktet er der hvor den rammer x-aksen, i dette tilfælde gør den kun det en gang og det er ved (0;2,5).
Dvs. at fortegnet skifter ved det punkt, så grafen er negativ fra]-2,5[og den er positiv fra ]2,5-[
Den har ingen skæringspunkter, fordi det kræver 2 grafer der krydser hinanden, og da der kun er en graf, er der ikke nogen skæringspunkter.
Det sidste man kunne analysere, er ekstremaer. Da dette er en lineær funktion, og ikke har nogle stoppunkter så er begge ekstremaer uendelige.
Derfor ville det ikke give mening og kigge på det ved denne graf, men hvis funktionen bølgede gav det mening at kigge på det, fordi så har man også både globale og lokale ekstremaer.
Ved lokale ekstremaer kigger man på en mindre del af grafen og ser hvad er det højeste og det laveste punkt er. Hvor ved globale ekstremaer kigger man på hele grafen.