Indholdsfortegnelse
Opgave 1
Opgave 2
- SOR-model:
- Stimuli:
- Økonomiske faktorer:
- Teknologiske faktorer:
- Organisme:
- Respons:
- Beslutningsprocessen:
- Problemerkendelse:
- Informationssøgning:
- Vurdering af alternativer:
- Købsbeslutning:
- Efterkøbsevaluering:
Opgave 3
Opgave 4
a. Matas er i snæver konkurrence med Normal
b. Det er en ulempe for Matas, at en stor del af omsætningen består af private label-produkter
c. Det er en fordel for Matas at benytte vertikale opinionsleder.
Opgave 5

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Matas er kendt som værende en detailbutik, hvilket betyder at vi har at gøre med BTC-markedet.

Matas blev grundlagt i 1949 som en frivillig kæde, som er en forretningskæde hvor betegnelsen for det er, at der er et antal forretninger der deler deres brand og forretningskoncept.

Virksomheden er et aktieselskab, hvilket betyder at virksomheden kan have flere ejere, hvor alle disse ejere bliver kaldt for aktionærer.

Matas har mange forskellige produkter i deres butikker, som fx hårprodukter, makeup og parfume både til mænd og kvinder. Deres kundeklub er kaldt Club Matas hvor de har omkring 400.000 medlemmer.

Klubben åbnede i 2010. De har også deres Club Matas Plus, Stylebox, Matas Stories, Matas Abonnement og deres egen tilbudsavis.

Deres butikker ligger meget spredt rundt i landet, men de har dog deres hovedkontor som ligger i Allerød. Matas er et aktieselskab og har 277 butikker kørende.

Matas har også 8 butikker som er privatejet, de har dog stadig et godt samarbejde med Matas A/S som giver god mening.

De har deres butikker meget spredt både i gågader, og flere af landets butikscentre, hvilket viser hvor meget de går op i at placere sig godt geografisk i forhold til deres butikker.

I 2017 havde virksomheden en omsætning på 2427 millioner kroner og et samlet overskud på 178 millioner.

Det var kun deres første år som ny virksomhed, at de havde underskud, ellers har der været en del vækst lige fra starten af virksomhedens fødsel.

I 2018 startede Matas A/S et samarbejde med apoteker, hvor et af disse apoteker er Skive Løve Apotek. I Matas A/S er der ca. 2500 medarbejdere i deres mange butikker.

Matas har selvfølgelig alle deres butikker, men de har også en rigtig omfattende onlineshop, hvor man kan handle hurtigt og nemt uden problemer.

På hjemmesiden kan man blive opdateret med tilbud, så man hele tiden kan være klar, hvis der kommer et godt tilbud på et ønskende produkt.

Man kan lave sin egen bruger, hvor man kan markere bestemte varer som ønsker eller bare produkter man godt kan lide, og måske kunne tænke sig at købe i fremtiden.