Indholdsfortegnelse
Der kommer også til at være nogle eksplosioner i vores fremlæggelse senere.
- Teenageres udseende i puberteten:
- Hvad tænker folk når de hører den ideelle krop?
- Hvorfor skal teenagere bruge deres krop fysisk:
- Hvad gør os forskellige:
- Politiske holdninger hos teenagere:
- Teenageres interesser:
- Teenageres humørsvingninger:
- Teenageres religioner:
- Teenageres tankegang:
- Teenageres tøj stil:
- Teenageres kultur:
- Er det godt at der er forskel på os?
- Teenageres forskellige opførsel i skolen og udenfor:
- Teenageres behov for søvn:
- Tid til et job
- Uddannelse
- Uddannelse
- Normalt eller mærkeligt?
- Forældre og teenageres meninger om hinanden:
- Teenageres ansvar:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Hos teenagere er det meget normalt at få bumser, fedtet hår, sveder mere end normalt og mere hår på kroppen. Men det er fordi at kroppen udvikler sig når man kommer i puberteten omkring fra man er 13 til man er 19 år.

Men grunden til at vi kommer i puberteten er fordi at kroppen er klar til at, blive voksen også selvom du ikke er klar til det endnu. Men faktisk så er teenagere meget forskellige fra krop til krop.

Nogle er tykke, andre er tynde, nogle er mørke, andre er lyse i huden, nogle har længere hår end andre og nogle har en anden stil i forhold til hvordan man ser ud.

Når man kommer op i teenage årene, tænker man mere på sit udseende fordi at man bliver mere påvirket i det med den ideelle krop også især når man kommer op i puberteten.

Mange bliver påvirket af de sociale medier som fx Instagram, Facebook, Snapchat og Pinterest i forhold til den ideelle krop.

---

Teenagere har brug for at motionere fordi, jo ældre man bliver jo hårdere bliver det at motionere, og man bliver mere doven. Hvis du motionerer som du skal kan du få en sundere livsstil og leve i længere tid.

Hvis man spiser sundt, får man ekstra energi hvorimod hvis man spiser usundt får man mindre energi.

Men nogle teenager tænker også sådan at de er for tykke selvom de nok er undervægtige men det er bare deres spiseforstyrrelse som der for dem til at tænke sådan.

Mange unge især piger får spiseforstyrrelse fordi alt det her med den perfekte krop gør at de tror at de er tykke.

Udover det er der mange som der faktisk går til fritids sports hvilket er meget godt for dem, både socialt og fysisk så de bliver friske og sunde og hvis man træner og spiser sundt så er der meget størrer chance for at man kan overleve kræft sygdomme hvorimod hvis man er tyk så, er der størrer chance for: hjertelidelser, diabetes, kræft og for højt blodtryk.

Vi har lavet en tyk og en tynd person for at vise at der også er forskelpå vores kroppe.

Hvad gør os forskellige:
Det der gør os forskellige er når vi ser anderledes ud og opføre os anderledes. Nogle har længere hår end andre, nogle er tykkere end andre og nogle er højere end andre.

Nogle er mere hyper end andre, nogle er klogere end andre og nogle er sjovere end andre. Grunden til at vi alle er så forskellige er fordi at vores gener erså forskellige.

Hvis du kommer fra en familie som er mørk i huden vil du højst sandsynligt også blive mørk i huden, med mindre at du kommer fra en familie hvor de er lyse i huden, så bliver du nok også lys i huden.

Hvis du kommer fra en familie som er mørk i huden, er der stadig en lille chance for at du bliver lidt lysere i huden, hvilket hedder mulat.

Nogles kroppe er også opbygget forskelligt.Grunden til at vi er opbyggetforskelligt er også fordi at det ligger i generne. Men nogle er stadig opbygget så anderledes at deres kroppe ikke kan sammenlignes med deres forældre eller søskende.

Politiske holdninger hos teenagere:
Mange teenagere har deres egne holdninger inden for politik. Nogle holder med den blå blok og andre holder med den røde blok.

Men politik har heller ikke en så stor betydning hos os teenagere fordi at det er ligesom en “voksen ting” men hos nogle fylder det en del fordi at politik har en stor indflydelse på skoler fordi at det er dem der bestemmer om hvor lang tid vi skal være i skole, hvor længe timerne skal være, om vi skal have bevægelsesbånd og de fag vi skal have.