Indledning
Artiklen skrevet af tv-vært, komiker, radiovært, skuespiller og elbilejer Jan Gintberg, blev publiceret på det danske dagblad avis, Politiken den 25. januar 2020.

Jan Gintberg er mest kendt for sit show ”Gintberg på kanten”, hvor han som komiker tager ud og besøger "Danmarks randområder" eller "Udkantsdanmark".

Udover at være at være mest kendt som komiker i Danmark, er han derimod også uddannet landmand, tv-vært og skuespiller.

Han har medvirket i diverse forskellige danske tv-serier og radioprogrammer som eksempelvis Klovn og Mads & Monopolet.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Genren for artiklen er en meningsjournalistik med typen, debatindlæg. Dette ses da forfatteren af artiklen, Jan Gintberg skaber en debat om elbiler i Danmark. Han præsenter først problemet som omhandler at der ikke findes nok ensartethed ang.

Fælles standarter og færre stiktyper , massiv udbygning indenfor ladestandernettet i hele landet og til sidst roaming omhandlende at det skal være nemmere at købe opladning fra alle typer standere.

Dernæst fremsætter hans sit synspunkt på dette som omhandler at det bliver svært at omgå til grøn omstilling, hvis det ikke er nemt at kunne færdes i en elbil i Danmark.

Her argumenter han hermed for sit synspunkt og giver en løsning til problemet som fremstår af ensartethed

roaming og massiv udbygning Jan Gintberg tager derfor meget brug at argumentationer for at overbevise os læserne omkring hans synspunkter. Hermed er det Jan Gintbergs egne holdninger og meninger som repræsenterer emnet.

Situationen for debatindlægger omkring elbiler søger efter en løsning på det overordnet problem omkring klimaforandringerne.

Dette skabes der opmærksomhed på da Jan Gintberg allerede i starten af artiklen, nævner den grønne omstilling og Greta Thunberg.

Senere nævner Jan Gintberg også at der er ingen som ønsker den grønne omstilling mere end ham , hvilket giver udtryk for at Jan gerne vil forsøge at gøre sit bedste for hjælpe den grønne omstilling, hvor hans mål for dette foregår igennem elbiler.

Jan Gintberg’s debatindlæg har han valgt at få udtrykt i Politikken. Dette kan ikke være et tilfælde, da Politikkens læser ofte består af højt veluddannede personer, med en høj løn.

Disse personer befinder sig i det grønne segment af gallups kompas, hvilket også er personer som går meget op i klimaet og bæredygtighed.

Eftersom målgruppen er veluddannet, med høj løn eller går indenfor klima og bærdygtighed, kunne disse personer derfor eksempelvis være elbil ejere eller dem som faktisk kan ændre Danmarks infrastruktur for opladerstande.