Indledning
I det moderne samfund har man meget mere fokus på lederskab. Igennem tiden har der været mange problemer på arbejdspladser i forbindelse med problematisk ledelse og deraf arbejdsmiljø.
En undersøgelse fra 2019 viser at 89 procent af ledere aldrig skammer sig i arbejdsmæssige sammenhæng.
”Det vidner om, at vi enten har rigtige mange psykopater på arbejdspladserne i Danmark, eller vi har udviklet en farlig evne til at skabe en mening i den adfærd, vi har”
skrevet af Elsebeth Hauge, som tidligere har været kontorchef i undervisningsministeriet og analysechef i Aarhus kommune. Kronikken blev udgivet i Berlingske 1. sektion torsdag 5. oktober 2020.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Som belæg for sin påstand tager Elsebeth udgangspunkt i oceaner af bøger og artikler. ”Syv egenskaber, enhver leder bør have, er noget af det mest læste.
Ledere skal være proaktive, åbne, visionære, rummelige, motiverende, kommunikerende, handlekraftige, retningssættende, nærværende” .
Hun bruger dette som en opremsning af et ordvalg, som en god leder burde være. Det gør at man får en hurtig gennemgang og hun får markeret sin udmelding.
Elsebeth gør brug af rygdækning, som er en understøttelse til hjemmelen. Ét af eksemplerne på rygdækning hun bruger, kan være nogle af de undersøgelser hun har valgt at tage med i sin kronik.
”En dansk undersøgelse fra Kronprins Frederiks institut for Offentlig Ledelse viser, at 62 procent af lederne (80 procent for ledere under 45 år) ønsker at skifte job indenfor de kommende to år” .
Dette er et godt eksempel, fordi det er med til at støtte hendes argumentation. I dette stykke bruger hun også appelformen ”Logos”, fordi hun appellerer til modtagerens fornuft.
Hun underbygger sine argumenter med fakta og i form af tal samt statistik. I kronikken kommer hun med styrkemarkør, der viser, hvor stærkt hun mener sin påstand.
Et eksempel på styrkemarkør er ordet ”Psykopater”. Det bruger hun i et af disse følgende citater ”Det vidner om, at vi enten har rigtige mange psykopater på arbejdspladserne i Danmark…”5 , her bruges der blandt andet også chokeffekt for at få modtagerens opmærksom på netop dette stykke.
Modtageren bliver mere opmærksom på sætning, da det er et atypisk ordvalg.
Skriv et svar