Indledning
Reality-tv er efterhånden blevet en populær genre, som de fleste danskere har set og kender til. Samtidig er de mere ’seriøse’ og ikke-kommercielle tv-kanaler begyndt, at hoppe mere og mere med på reality-vognen.
Derfor opstår spørgsmål som; skal DR sende underholdningsprogrammer som X Factor? Kan politikerne sikre, at børn og unge læser og ser dansksprogede nyheder, som oplyser dem om kultur og samfund?
Spørgsmål som disse indgår i den aktuelle debat om public service og kan føre til et helt overordnet spørgsmål. Er Reality-tv public service?
På de kommercielle kanaler som TV3 og Kanal 4 er reality-tv den vigtigste genre i forsøget på at tiltrække unge seere til kanalerne og det skal siges, at det lykkedes for dem. Seerne tiltales i høj grad af det sociale spil om kærlighed, intimitet og sex.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Storgaard siger også ” Vi lever i en tid, hvor vi mere end nogensinde før har brug for et stærkt DR. Vi har brug for et DR, der kan vise vejen i en tid med fake news og stigende polarise-ring.
Vi har brug for et DR, der kan samle den danske befolkning, og som formår at forene underholdning med public service”. Men faktum er, at vi lever i en tid hvor jeg ikke længere tror at TV har den store indflydelse på dette.
Folk kan godt finde ud af at navigere i om det der bliver vist er fake news eller underholdning. Og faktum er, at folk i dag gerne vil underholdes af de ting de ser.
Vi ser det jo, at folk bare vælger streamingstjenester i stedet for. Dette har Storgaard dog også bemærket ” dem, der lægger mediestrategien i DR, slet ikke har forstået den tidsalder, de lever i.
Min generation sidder ikke klæbet fast til sofaen og venter på det næste afsnit af en tv-serie – vi streamer online, og vi vælger det, vi gerne vil se, når vi gerne vil se det.
Derfor lakker tiden, hvor DR kunne regne med en sådan ’spill-over’-effekt fra X Factor til TV-Avisen, mod enden.
I stedet burde man fokusere på at skabe public service-indhold til de platforme, hvor de unge i forvejen er og i tiltagende grad flytter sig hen. Et godt eksempel er YouTube”.
Skriv et svar