Problemformulering
For at besvare disse undringsspørgsmål vil der blive redegjort for den politiske og økonomiske udvikling for Uganda siden år 2000.

Derefter vil der blive lavet en analyse af de primære grunde, som har haft en stor betydning for Ugandas økonomi og derudover udarbejde en analyse af deres kultur med henblik på at påvise den kulturelle kolonimagt.

Ud fra analysen vil der blive diskuteret/vurderet, hvilke faktorer som vil kun tænkes at få betydning for udviklingen af Ugandas økonomi sammenlignet med deres økonomi i dag.

Indledning
Nu til dags sker der meget i verden. Globalisering er en stordel for alle lande lige nu . Flere og flere lande udvikler sig hurtigere indenfor deres økonomi og modsat er der også lande, som ikke udviklere sig særlig hurtigt.

Globalisering har grundlæggeende fire kendetegn ifølge Den Internationale Valutafond (IMF). Disse fire kendetegn er bevægelse af varer ved handel og forretning, bevægelse af kapital og investeringer, flytning af mennesker og spredning af viden.

Der findes forskellige definitioner på globalisering, men det der vil være i fokus i denne rapport, er den økonomiske globalisering.

Den økonomiske globalisering er en øget afhængighed på tværs af kloden gennem samhandel og etablering af globale produktionsnetværk.

Økonomiske globalisering er en vej til verdenshandelen, som blandt andet er gennem verdenshandelsorganisationen WTO og regionale samarbejder som EU og den teknologiske udvikling, som har givet muligheden for virksomheder at lave produktioner i andre verdensdele og har ført til en stærkt faldende priser på transporten.

I vesten er landene kendt for at udvikle sig hurtigt indenfor deres økonomi og etablere flere virksomheder internationalt, dog er der også lande i Afrika, som ikke udvikler sig på dette punkt.

Derfor undrer det mig over, hvordan udviklingen for Ugandas økonomi har været de sidste 20 år, og hvilke hovedsagelig faktorer, som har haft betydningen for deres udvikling i økonomien i dag.

Det er også interessant, og se hvilke tiltag Uganda skal tage for at deres økonomiske udviklingen er på samme niveau som lande fra vesten.

Indholdsfortegnelse
1. Indledning 2
- 1.1 Problemstilling 2
- 1.2 Problemformulering 3
- 1.3 Metode 4
2. Redegørelse (Lav Et Sigende Navn) 7
- 2.1 Redegørelse (Lav Et Sigende Navn 7
3. Analyse (Lav Et Sigende Navn) 7
4. Analyse (Lav Et Sigende Navn) 7
- 4.1 Redegørelse (Lav Et Sigende Navn) 7
- 4.2 Redegørelse (Lav Et Sigende Navn) 7
- 4.3 Redegørelse (Lav Et Sigende Navn) 7
5. Diskussion/vurdering (Lav Et Sigende Navn) 7
- 5.1 Diskussion/vurdering (Lav Et Sigende Navn) 7
6. Konklusion 7
7. Litteraturliste 8
- Artikler 8
- Websites 8

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Denne rapport er udarbejdet mellem to fag. Det humanistiske fag, engelsk a og det økonomiske videnskabelige fag, internationaløkonomi a.

Begge disse fag er med til at bidrage metoder og viden, som derfor er med til at fuldføre rapporten og dens validitet.

Det humanistiske fag engelsk er med til at bidrage med Blooms taksonomier. Rapporten er nemlig bygget op efter Blooms taksonomier, som består af redegørelse analyse og vurdering.

Ved brug af Blooms taksonomier vil der derfor forekomme en fin struktur i rapporten, hvilket betyder, at det vil være nemmere for læser at forstå teksten samt følge den røde tråd.

Ulempen ved denne metode er, at der skal skrives efter denne struktur og derfor er der ikke frie tøjler for, hvordan rapporten skrives.