Indledning
Mit navn er Marcus Thygesen og jeg spiller Håndbold til dagligt og har gjort det siden jeg lærte at gå. Jeg spiller med i eliteprojektet BSV u19, hvilket jeg er rigtig glad for.

Jeg har altid spillet både håndbold og fodbold, men som kommer man jo til det tidspunkt hvor man blev nødt til prioritere. Jeg valgte håndbold, da det jeg altid selv har følt at det var det jeg var bedst til.

Jeg har altid gået på en lille skole i udkants Silkeborg, Funder skole. Dengang jeg valgte at spille håndbold, skiftede jeg også klub da funder var en klub hvor man kom for at spille hygge håndbold.

Jeg ville gerne noget seriøst med min håndbold og valgte derfor at tage til øbg hvor jeg spillede indtil jeg var færdig med 9 klasse.

Efter 9 klasse valgte jeg at tage på efterskole i Sønderjylland på sine, hvor jeg fik lov til at træne 5 gange om ugen.

Efter et fantastisk år på efterskole valgte jeg at tage på handelsskolen hvor jeg var så heldig at få lov til at være en del af bsv’s eliteprojekt.

Jeg har altid haft en svaghed med at glemme at få strikket ud efter træning og jeg derfor blevet meget stivbenet.

Derfor har jeg valgte dette miniprojekt at have fokus på reach and sit test. Mit fokuspunkt for dette miniprojekt er blive mere smidig for at kunne forbedre min håndbold.

Jeg startede projekt ud med en test for at se hvad mit udgangspunkt ligesom var. Jeg lå i et minus 7 hvilket betød at det var meget standard for mænd.

Jeg vil gerne prøve at forbedre mit resultat helt op til good og ligge i den gode ende.

Indholdsfortegnelse
Intro
Teori
Dynamisk udstrækning.
Statisk udstrækning
Test
Selvevaluering
Kilder

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Først og fremmest synes jeg det har været spændene forløb set fra min side af. Da jeg har haft fokus på om udstrækning kunne hjælpe mig til at være mere klar til træning.

Jeg har gået meget op i at få passet alt udstrækning korrekt så jeg kunne se om det hjalp. Jeg har virkelig lagt noget arbejde i dette projekt da jeg kunne se fremskridt allerede efter en uges udstrækning.

Jeg klarede mit over alt forventning jeg ønskede at lægge kategorien good, men ente i excellent. Gennem det forløb har det været svært at få husket at få gjort det hver gang, men jeg synes at jeg fik klaret det næsten hver gang.

Jeg synes det har været et fedt projekt fordi det ikke bare har været en eller anden kedelig dansk stil, men noget jeg faktisk kunne få nytte af i min sport.

Jeg synes det har været en fed måde at have lov til selv at have lidt selvbestemmelse, hvilket gør at man også lige giver det en ekstra skalle.

Det var også godt at det har kørt igennem Corona lockdown så man blev nødt til at have noget rygrad så man fik lavet det.

Det var måske lidt for langt, men synes eller det har været et rigtig godt projekt. Jeg rigtig glad for den indsats jeg selv har lagt i det og jeg kom godt i mål.