Indholdsfortegnelse
Opgave om Lego og deres regnskab
Med udgangspunkt i vedlagte artikel (se næste side) bedes du:
1) Finde relevante forhold, der har påvirket Legos økonomi i 2020
2) Forklare, hvordan forholdene har påvirket Legos økonomi i 2020 (hvilke regnskabsposter er påvirket – og hvordan). (Husk at inddrage både resultatopgørelsen og balancen).
LEGO smadrer alle rekorder under krisen - tjener ti milliarder på at sælge klodser i coronalukket verden
- Corona har skubbet på onlineinvesteringer
- Har rundet 20.000 ansatte
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Det fremgår tydeligt at alle virksomheder har været påvirket af covid-19 pandemien, for LEGO A/S har det dog mest haft en positiv indflydelse at så mange forældre har haft hjemsendte børn.
Salget af Legoklodser er steget markant og Især drengebørn i aldersgruppen 6-9 år har været en massiv drivkraft i de 140 lande LEGO A/S opererer i.
Dette har resulteret i at LEGO A/S kommer ud af året med deres største overskud til dato på næsten ti milliarder kroner.
Ligesom de fleste andre virksomheder er onlinesalget steget drastisk. På trods af midlertidige fabrik- og butiknedlukninger har onlinesalget været så forhøjet at alle potentielle udfordringer er blevet til mindre bagateller
De forøgede fragtomkostninger har tilsyneladende heller ikke været betydelige nok til, at have en videre negativ indflydelse på økonomien hos LEGO A/S.
De økonomiske gevinster har været så store at firmaet har besluttet at åbne yderligere 134 fysiske butikker, samt planer om åbningen af 120 det kommende år.
---
Det er om at holde fast på rattet for LEGO-topchef Niels B. Christiansen. Verdens største legetøjsproducent har haft foden tungt plantet på speederen under den globale coronakrise og solgte i 2020 flere klodser til legelystne forbrugere end nogensinde før. På bundlinjen blinker næsten ti milliarder kroner til Billund-koncernen.
Mens mange af landets virksomheder kæmper en brav kamp for at holde skindet på næsen under den langvarige coronakrise, går det kun én vej for verdens største legetøjskoncern, LEGO. Fremad. Stærkt fremad.
I 2020 solgte Billund-virksomheden således flere klodser på tværs af de over 140 lande, man opererer i, end nogensinde før.
På trods af både midlertidige fabriksnedlukninger og stigende omkostninger for at fragte LEGO-klodser rundt i verden som følge af covid-19, tjente virksomheden med Niels B. Christiansen i spidsen samtidig flere penge end nogensinde.
Det viser det netop offentliggjorte årsregnskab for 2020.
»Vi er super tilfredse. Særligt i et år som det, vi har været igennem. Vi har måttet overkomme mange forskellige udfordringer.
Men vi er vokset mere end markedet og har taget markedsandele i vores 12 største lande, samtidig med at vi har fortsat med at investere til de kommende år, så vi kan vokse på den lange bane,« siger administrerende direktør Niels B. Christiansen.
Skriv et svar