Indholdsfortegnelse
Uddrag: ”kvinder elsker dominerende mænd”

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Når man kigger på Tabel 1 kan man hurtigt se en ulighed der går igen, igennem de mange slags karriereveje.

Kvinderne har ikke lige så mange timer som mændene og der er et stort overtal af mænd, der har de øverste poster i den private sektor, er selvstændige og er i byggebranchen.

Kvinderne har derimod et stort overtal i den offentlige sektor, undervisning og sundhed.

Når man så kigger på de to fordelinger på arbejdsmarkedet, kan man godt se, at det stadig er ”det kønsopdelte arbejdsmarked” som er gældende.

Kvinderne har de mere omsorgsfulde jobs som for eksempel sygeplejerske og lærer, imens mændene har de mere ”business” orienterede jobs som leder og selvstændig.

Arbejdsmarkedet er derfor meget kollektivt opdelt, altså mænd på den ene side med bedre betalte jobs, og kvinder på den anden side med de mere omsorgsfulde jobs.

Her er der tale om den kollektive identitet fordi, at vi ser at kvinder og mænd bliver puttet i ”båse” om hvilke jobs de hver især skal have.

Hjælper arbejdsmarkedet så til ligestillingen? Nej det gør den jo tydeligvis ikke da kvinder og mænd er meget opdelt og overtallet bliver i ”båsene” for hvad der er et kvindejob og et mandejob.

Hvis man ikke bryder de ”rammer” som er sat for ens køn, bliver der dermed aldrig ligestilling i forhold til fordelingen af karriereveje og/eller uddannelsesveje.

I figur 1 får vi vist et indblik i hvor mange dage kvinder og mænd hver især får betalt deres barsel.

Igen kan man tydeligt se forskellen på det antal dage moren og faren får. Opvæksten for et barn er dermed meget præget af morens tilstedeværelse i forhold farens.