Debatindlægget “Jeg drømmer mig tilbage til en tid, hvor kønsrollerne var opdelt” er udgivet i Politiken den 4. juli 2015 af Christina Eiberg
Opgavebeskrivelse
Skriv en kronik om kønsroller i dag. Kronikken skal indeholde en redegørelse for synspunkterne og en karakteristik af argumentationsformen i "Jeg drømmer mig tilbage til en tid, hvor kønsrollerne var opdelt" (Tekst 4). Diskuter synspunkterne.
Indledning
Kønsrollemønsteret var, for nogle år tilbage, helt anderledes end det er den dag i dag. Engang var det sådan, at kvinderne skulle gå hjemme, mens mændene var ude og arbejde hårdt. Kvinderne blev anset for at være svage, hvorimod mændene var de stærke, samt dem der tjente penge til føde.
Derfor har Danmark været præget af en stor debat om ligestilling, hvilket har ændret kønsrollemønstret helt vildt lige siden dengang. I dag må kvinder arbejde med lige dét, de har lyst, de må tage lige den uddannelse, de vil.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Skriv et svar