Indledning
Når man snakker høj- og lavkonjunktur, er der snakke om økonomisk opsving og økonomisk krise. Økonomisk opsving kalder man det når BNP’en stiger med over 1,5 pct om året, hvilket vil sige overgennemsnitsvæksten.

Når der er højkonjunktur producere vi flere produkter, hvilket gør at virksomheder bliver nød til at gå ud og ansætte flere folk for at følge med. Det er jo kun positivt for så falder arbejdsløsheden.

Når vi vil producere flere produkter, bliver nød til at få flere råvarer ind, de fleste råvarer vi henter ind, kommer fra udlandet.

Indholdsfortegnelse
Gør rede for begreberne høj- og lavkonjunktur, og gør kort rede for nogle af de senere alvorlige konjunkturudsving, vi har oplevet i Danmark

Analyser ud fra bilag 1 og 2, hvilken konjunktursituation vi befinder os i nu, og forklar hvilken form for økonomisk politik, som regeringen forsøger at styre økonomien med.

Vurder om regeringen har andre relevante økonomiske politikker til rådighed i den nuværende situation.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Lige nu er vi en højkonjunktur, hvilket Kristian også siger fordi at vi snart kommer til at mangle arbejdskraft, hvilket vil sige at arbejdsløsheden falder som er det der sker under en højkonjunktur.


Det kan vi også se fordi at vi i 2019 ligger med en bnp på 1,8 og en eksport på 3,2. Lige nu køre vi en stram finanspolitik hvilket vi også kan se i bilag 2 at vores offentlige budget falder man vælger at køre en stram finanspolitik for ikke at undgå inflation det vil sige at man påvirker efterspørgslen.

Man køre ofte en stram finanspolitik når man har højkonjunktur fordi at arbejdsløsheden er lav hvilket vil sige at befolkningen har mange penge mellem hænderne fordi der er så mange der er i arbejde.

I den periode man køre en stram finanspolitik holder staten også igen og lader vær med at bygge så meget og måske sparer penge andre steder fx ved at hæve skatter eller afgifter.

Når staten hæver skatten for eksempel, kommer befolkningen til at have mindre penge mellem hænderne hvilket gør at deres betalingsbalance bliver påvirket.