Indledning
Vi kommer primært til at snakke om Kina, men også andre asiatiske lande, som siden 1950 været førende i produktion og eksport. Asiatiske lande har også været de største hotspots for økonomi og start-up virksomheder.

Det har skabt 100 tusinde arbejdspladser i flere lande, men har også taget hundredetusinde i flere lande. Kina har taget økonomi fra gamle produktionslande fx.

USA eller Tyskland, med deres billige arbejdskraft, men med den billige, gigantiske og uregulerede arbejdskraft, kommer der dårlige arbejdsvilkår. Børnearbejde opstår, korruption eller snyd i told og eksport sker og der kommer dårlige levevilkår for arbejderne som næsten ingen penge får.

Indholdsfortegnelse
Introduktion:
Hvad er globalisering, og hvordan fungerer det?
● Hvad er globalisering?
● Hvad satte globalisering igang?
● Hvordan fungerer globalisering?
● Hvilke lande er førende i globaliseringen? Både import og eksport?
● Hvilke fordele er der ved globalisering?

Hvorfor er lige Kina blevet verdens hotspot for økonomi, produktion, eksport og arbejdspladser?
● Hvorfor opstod den store del af globaliseringen i Kina?
● Burde arbejdspladserne blive spredt internationalt, og ikke kun være i Kina?
● Hvorfor påvirker det arbejdere fra fx USA og Tyskland, at kina har taget næsten alle arbejdspladserne?
● Hvad er vores synspunkt på at det meste produktion og eksport sker i Kina?

Har globaliseringen en negativ effekt på verdenen?
● Hvad har globalisering egentlig gjort godt for Kina og verden?
● Hvad er ulemperne med globalisering?
● Hvordan kan prisen på varer være så lave? Er det på bekostning af andres helbred?
● Hvad er, og hvorfor er der international told?

Hvordan er arbejdsvilkårene i masseproduktions-lande?
● Hvordan er miljøet i produktionsfabrikkerne?
● Hvad er gennemsnitslønnen for en fabriksarbejder i forhold til lønnen i Danmark?
● Er der en mindsteløn i Kina? Og burde der være en?
● Hvordan er børnearbejdet i Kina, og hvor foregår det i Kina?
● Hvad er vores synspunkt på at lade børn arbejde hårdt i nogle tilfælde?

Hvad er vores løsning på ulemperne ved globalisering?
● Hvad har vi valgt som løsning på problemet? og hvad er Fairtrade?
● Hvordan kan vi støtte eller ændre Fairtrade, så der også kan komme standarder til fx. mindsteløn og arbejdstimer hos fabriksarbejdere?
● Hvad er vores endelige mål med Fairtrade som løsning?
● Bliver der gjort noget ved problemet ud over vores løsning lige nu?

Begrundelse for valg af delemne

Vores produkt

Konklusion til vores projektarbejde
● Hvad er vi kommet frem til efter en uge med emnet?
● Blev vi overrasket over noget? Og hvad fik vi ud af det?
● Var det nemt at finde oplysninger om?
● Hvilke kilder har vi brugt?

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
● Hvorfor opstod den store del af globaliseringen i Kina? a
Efter 2. verdenskrig kom der i verden en stor efterspørgsel efter materielle produkter, såsom radioer, tv’er og møbler, da de fleste lande var vant til rationeringsmærker hvor man kun havde adgang til et hvis antal produkter.

Så efter 2. Verdenskrig havde man frie tøjler til at kunne købe hvad man havde lyst til. Dette skabte stor efterspørgsel, men ingen udbud.

Firmaer søgte løsninger og de fandt en. Kinas havde en løs handelspolitik, som ikke satte krav på gebyrer eller told ved eksport, eller forurening ved producering og arbejdernes forhold. Firmaer udnyttede dette og der blev bygget over 170 fabrikker på 4 måneder i 1946.

Befolkningen endte med ikke at stille krav til mindsteløn og ordentlige forhold, da de manglede pengene til at kunne overleve.

Dette resulterede i at Kinas fabriksarbejdere blev fortsat undertrykt og de dårlige forhold er aldrig blevet forbedret, da det gennem årene blev accepteret hos fabriksarbejdere og firmaer.

● Burde arbejdspladserne blive spredt internationalt, og ikke kun være i Kina?n
Ja, det synes vi, for at skabe en mere sikker økonomi i verden. Altså give fabriksarbejdere i USA og tyskland som måske er arbejdsløse en mere chance og give dem en mere stabil hverdag.

Vi tror også at det ville sænke tolden med import fra USA til Europa, som måske kan sætte større handel i gang, og give USA endnu mere økonomi.

● Hvorfor påvirker det arbejdere fra fx USA og Tyskland, at kina har taget næsten alle arbejdspladserne?
Vi starter med, at tage fokus på Tyskland.Vi alle ved nok, at førende bilmærker BMW, Mercedes, Audi osv. har sin oprindelse i Tyskland.

Men i de seneste år har Kinas bilproduktion taget over bilmarkedet, og det efterladt mange mennesker arbejdsløse.