Indledning
Løsrivelse af normer og bruddet på den sociale arv har været aktuelt i flere årtier i Danmark. Livet i fattigdom på landet har for mange været svært at flygte fra.
Forfatteren Erling Jepsen har i hans roman ”Den sønderjyske farm” beskrevet netop dette. Hovedpersonen Allan voksede i 50’erne op på en afsides farm i Sønderjylland i byen Gram
hvor hans søster derimod har haft hendes opvækst hos en plejefamilie inde i byen. I ”den Sønderjyske farm” er kontrasten mellem landsbyboeren Al- lan og hans globaliserede søster tydelig.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Han bor i den sønderjyske by Gram sammen med hans forældre. Allan har haft en opvækst og skolegang, som har svækket hans identitetsdannelse og selvværd.
Det ses i citatet ”I er sønderjyder, det skal I ikke være stolte af. I skal bare være taknemmelige” (s. 184, ll. 10-11). Dette plejede religionslære- ren i Gram Borger- og Realskole at sige til eleverne.
Denne udtale påvirker ethvert barns selvværd og evnen til at være stolt af den man er. Udover lærerens udtalelser, så er Allans storesøster ble-
vet fjernet fra deres hjem i Sønderjylland, grundet seksuelle overgreb fra faderen. Søsteren Sanne bor derfor ved en plejefamilie, indtil hun fylder 18.
Handlingen er som sagt i sommeren 1968, der blandt andet kan ses ved ordet ”transistorradio” (s. 182, l. 18).
Allan beskriver det ellers flotte landskab i Sønderjylland som et barsk sted at være. ”Skove, vandløb og blomsterenge kunne om foråret få hjertet til at slå hurtigere og give én lyst til at slå armene ud og hoppe af glæde
men det gjorde man ikke, for det var, som om noget stak en klo i én og holdt én fast” (s. 183, ll. 32-34). Deres farm i Gram beskrives som meget afsides og liv- løst.
Skriv et svar