Indledning
Dette er en analyse af uddraget af ”Den tolvte rytter” af Ib Michael (1993). At få anderkendelse er vigtigt for alle, men at få anderkendelse af dine forældre er bedre, og det er det hovedpersonen vil have.

Hovedpersonen kan ikke lide at ride, men faren tvinger ham til det så derfor er hovedpersonen nødt til at ride, for at få sin fars anderkendelse.

Får han mon sin fars anderkendelse, eller ender det ikke som planlangt? Alt det kan du finde ud af i ”Den tolvte rytter” skrevet af Ib Michael.

Det handler om en dreng, der ikke kan lide at ride, men hans far tvinger ham til det. Drengen har en rødbrun nervøs hest der hedder Flux.

Flux kan springe højere, og løbe hurtigere end alle andre. De ryttere Flux ikke kender, smider hun af ryggen.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Det er også fordi, at uddraget blev skrevet i 1993 så man forventer gammeldages ord og det ligger man også mest mærke til i side 52 linje 18-20.

Hovedtemaet i dette uddrag er anderkendelse hvilket, man ser flere steder i teksten. Der er også andre temaer (side temaer) såsom selvværd.

Det ligger vi meget mærke til hver gang faren roser drengen, så bliver han glad og får selvtillid. I side 53 linje 34-39 blev faren rigtig stolt for drengen fordi, at han hoppede over grøften.

Vi ser at han får selvtillid efter han matchede sin fars smil. Generelt hele uddraget har drengen haft det bedre, når hans far er sammen med ham.

”Den tolvte rytter” handler for det meste, om forholdet mellem drengen og hans far. Faren træner sin søn til at blive bedre til at ride også selvom han ikke kan lide det, så gør han det alligevel for sin fars skyld.

Det samme forhold har faren og sønnen i ”Ikarosmyten” da faren byggede en vinge til sin søn og en til sig selv, for at flyve væk fra øen.

Faren ville heller ikke have drengen til, at flyve for højt oppe eller for langt nede. Lige før de skulle begynde med at flyve, kyssede faren drengen på panden og fortalte at han elsker ham (Side 51 linje 2-3)