Indledning
DR´s lancering af deres nye TV-projekt ”Øen” har både mødt en positiv og en negativ kritik. Efter det indledende afsnit er det nu kogt ned til spørgsmålet, om DR´s tendens til at udstede reality-TV lignende programmer kan kategoriseres som public service?

Spørgsmålet er hvorfor og hvorvidt skatteydernes penge skal gå til programmer, som i sidste instans kommer til at konkurrere med andre TV-platforme på det private marked og om det lever op til objektivitetskriterierne, der medfølger en offentlig kanal som det også italesættes i følgende.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Storgaard fremmer sit hovedsynspunkt, som er at reality-TV ikke hører hjemme i public service igennem nogle undersynspunkter.

Et af hans undersynspunkter er således, ”Hvornår forstår Danmarks Radio, at deres job ikke er at lege TV3 for skatteydernes penge? ”

For hvorfor skal skatteydernes penge gå til ubegavet underholdsorienterede programmer, som bare vil rivalisere med de kommercielle udbydere?

De kommercielle streamingtjenesters hovedsaglige indtægtskilde er reklamer, derfor skal DR ikke lokke de reality-TV’s interesserede ”kunder” over på deres kanal, da de i bund og grund er en statsfinansierede TV-udbyder.

I og med DR er en statsfinansierede TV-udbyder, bør den høje forespørgsel på reality-TV ikke være grundlag for at udstede det, men de burde være nødsaget til at følge de forpligtelser, som følger i public-service kontrakten.

Som indebærer at DR’s fokus skal ligge på indhold, som ikke udbydes af kommercielle udbydere. ”§ 10 prioritere DR’s kvalitetsindhold inden for nyheder og aktualitet, kultur, børn og unge, folkeoplysning, uddannelse og læring.

DR skal fokusere på indhold, der ikke udbydes af kommercielle udbydere. ” DR burde derfor holde sig fra de fordummende programmer, som ikke lever op til objektivitetskriterierne og bevæge sig mod de programmer, der rent faktisk bidrager med dannelse.

Det er dog ikke alle underholdsorienterede programmer, der er direkte fordummende. Reality-TV-genren er meget bred og indeholder dermed også programmer som faktisk bidrager med dannelse og kulturel indsigt.

Hvis man sidestiller ”Paradise Hotel” og programmet ”Klædt af”, som er to forskelligartet udsendelser indenfor den brede Reality-TV-genre.

Så kan man også hurtigt konstaterer, hvilke af programmerne der bridrager til seerens intellektuelle evner.

For udsendelsen ”Klædt af” lever op til public service-kontraktens krav, da programmets formål er at undersøge menneskers afhængighed af materielle ting.

Som får seeren til at reflekterer over de kulturelle værdier i det danske samfund og også er tankevækkende for seerens syn på eget forbrug.