Opgavebeskrivelse
- Redegør for protease og dets funktion i fordøjelsen.
Basal viden om selve proteases funktion er nødvendigt for at kunne se nærmere på det i analysen.

- Redegør for de forskellige organer i fordøjelsessystemer samt deres effekt.
For at finde ud af om protease kan indtages som kosttilskud, så er det vigtigt at kigge på hvilke kemiske processer i kroppen enzymet skal gennemgå.

- Analyser ud fra valgte forsøg, proteases bedste miljø får den optimale aktivitet. På baggrund af analysen og udvalgte tendens-modeller ville man få et dybere indblik i hvilke forhold der ville optimere enzymets aktivitet som kosttilskud

- Diskuter de forskellige organers virkning på syntetisk protease.
Ved at inddrage viden fra de to redegørende spørgsmål, kan man opnå et overblik over både hvor effektivt enzymet ville være som kosttilskud, men også om det overhovedet ville være muligt.

- Vurder om det vil være muligt at tilsætte protease til kosten.
Til sidst en vurdering af informationen fra de foregående fire problemstillinger. Dette er det afgørende punkt for at kunne komme med et fyldestgørende svar på vores problemformulering.

Problemformulering
Er det muligt at optimere fordøjelsen ved hjælp af enzymer tilsat i kosten, herunder protease?

Indledning
Enzymer er overalt i hverdagen - Enzymer findes i vores krop, i naturen omkring, i maden vi indtager og mange andre steder.

Når der er tale om kroppen, så er enzymer med til at hjælpe kroppen med at fungere. Nogle enzymer er med til at nedbryde mad og hjælper fordøjelsen, herunder protease.

Protease også kendt som peptidase, nedbryder proteinerne i vores kost til mindre komponenter. I vores AT4 projekt vil vi fokusere på protease og dets funktion i fordøjelsen.

Indholdsfortegnelse
Indledning............................................................................................Side 3
Problemformulering ............................................................................Side 3
Problemstillinger ..................................................................................Side 3
Metode ................................................................................................ Side 2
Delkonklusioner ................................................................................... Side 4
Konklusion............................................................................................ Side 5
Perspektivering .................................................................................... Side 6
Litteraturliste..........................................................................................Side 7
Bilag. ..................................................................................................... Side 7

Uddrag
Diskuter de forskellige organers virkning på syntetisk protease.
Proteasen skal hele vejen ned i tolvfingertarmen, uden at blive nedbrudt, hvis det skal støtte kosten.
Protease er et protein, spytamylasen, som nedbryder kulhydrater påvirker derfor ikke proteasen. Indtog man protease direkte i kosten, ville det kunne nedbryde spytamylasen. derfor bør det ikke indtages rent.

I mavesækken bliver proteasen udsat for mavesyre, der indeholder pepsin, som er mest effektiv under pH 2.

Pepsin volder problemer for det enzymer, tilsat kosten, fordi pepsin nedbryder proteiner, herunder andre enzymer.

En løsning på dette problem kunne være at indtage enzymet som en pille. Denne pilles kapsel, kunne skulle kunne modstå pH værdier.

Dette sikrer at proteasen kommer langt nok ned i fordøjelsessystemet, uden at det denaturerer.

Vurder om det vil være muligt at tilsætte protease til kosten.
Hvis det ikke er muligt at producere en kapsel eller en pille som kan modstå fordøjelsesprocessen, vil det ikke være muligt at tilsætte syntetisk protease til kosten.

Det skyldes at proteasen vil denaturere hvis det kommer i kontakt med mavesyren som har en pH-værdi på omtrent 2 pH.

Hvis vi derimod går ud fra at det er muligt at producere kapsler eller piller der kan modstå mavesyren, og først der blive opløst i tolvfingertarmen, vil det være muligt at tilsætte syntetisk protease til kosten.

Det vil være muligt at få et ekstra tilskud af protease, det vil dog ikke være direkte i kosten, men som en kapsel der skal tages ved siden af maden.

Hvis man tilsatte protease direkte til kosten som f.eks. pulver eller væske vil det nå at denaturere inden de ville være nyttigt.

KONKLUSION
Vi kan ud fra vores problemstillinger konkludere at det ville være muligt at tilsætte protease som kosttilskud, dog er der nogle komplikationer.

Disse komplikationer virker til at kunne blive løst på relativt simpel vis, ved at pakke enzymet end i en form for kapsel, som gør det muligt at komme ned i tolvfingertarmen eller tyndtarmen uden at blive opløst på vejen.

Når proteasen bliver opløst på vejen, vil det sige at de bliver omdannet til polypeptidkæder eller aminosyrer på vejen.

I dette tilfælde ville det bare blive optaget som normal protein og ikke som kosttilskud.

Hvis man indtager kost med intentionen at have en høj protein rate, eksempelvis hvis du følge en form for træningsdiæt, så vil protease tilsat kosten kunne optimere