Indholdsfortegnelse
Opgave 1
Lav en analyse af "Margrethe d. 1” ud fra jeres noter fra biografen og følgende analysemodel: 12. Medieanalyse af spillefilm | Håndbog til dansk (iBog®) (systime.dk)

Husk kun at anvende det af modellen, som er relevant for arbejdet med "Margrethe d. 1".

Hvad? (analyse af indhold)
● Handling: Hvad handler filmen om?
● Tid og miljø:
● Karakterer:
● Forholdet mellem personerne:

Hvordan? (analyse af filmiske virkemidler)
● Dramaturgi:
● Fortæller:
● Fotografering:
● Klipning:
● Lyd:
● Symboler:

Opgave 2
Sammenlign uddraget af "Rigets frue" af Maria Helleberg og filmens fortælling om den tilbagekomne Kong Oluf.
- Hvilke ligheder og forskelle er der?
- Er der forskelle i vores opfattelse af historien, alt efter hvilken fortælling vi læser/ser?

Opgave 3
Vurdér hvorvidt filmen "Margrethe den 1.” er exofiktion? Hvorfor / hvorfor ikke?

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
- Filmen handler om Margrete den første som var den første kvinder der bestemte over Danmark, Norge og Sverige.

Filmen tager udgangspunkt i hvad der skete under forhandlingen med England om en alliance. Der kommer problemer da Tyskland sammen men nogle svenskere laver et kup hvor en mand påstår at være Margretes eneste rigtige søn Oluf for at komme til magten ved at udnytte Erik, som er Margretes adoptivsøn. Margrete mister magten til Erik men er stadig med ved det (runde bord) og støtter Erik.

- Konflikten er at Margrete har styret skandinavien i en lang periode hvor stormændene gerne vil have en stærk konge tilbage.

---

Ligheder: Margrete tror alligevel lidt på Oluf efter han fortæller en masse da han var barn. Mange ligheder i det stykke uddraget fylder i forhold til filmen.

Uddraget passer med at være noget af det der sker i filmen bare mere detaljeret.