Indledning
Olav Hergel skrev onsdag d. 19. oktober 2016 artiklen ”Jokeren ligger altid på lur”, og artiklen er udgivet af politikken.

Artiklen omhandler Jonas Hjort som bliver udsendt til Afghanistan, men kommer hjem som et helt andet menneske.

Joans Hjort har Sofie som hjælper ham igennem den fase som han er blevet ramt af, efter han er kommet hjem. Hvad gør Afghanistan ved en, og hvilke oplevelser tager man med hjem derfra?

Indholdsfortegnelse
I forhold til de 5 nyhedskriterier:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
I forhold til de 5 nyhedskriterier:
Aktualitet: Artiklen er ikke så aktuel da den udkom i 2016, og derfor er artiklen ikke relevant i dag.

Væsentlighed: For nogle har artiklen større betydning end for andre, nogle kan sætte sig selv i sted for Joans og forholde sig til hvad han har været igennem hvis man selv har været udsendt.

Men hvis man ikke er soldat og ikke skal udsendes har artiklen måske ikke så stor betydning, måske er den bare mere chokerende da folk måske ikke tror det er sådan soldaterne reagere når de kommer hjem.

Identifikation: Nogle af læserne kan måske identificere sig med artiklen, hvis de selv har været udsendt og selv har været igennem de samme problemer som Joans.

Sensation: Hvis man som læser ikke har nogen relation til soldater der har være udsendt, kan artiklen måske godt være overraskende for nogle, da de måske ikke regner med at det er sådan soldaterne har det når de kommer hjem fra krig.

Konflikt: Der er ikke som sådan nogen modstridende synspunkter eller konflikter i artiklen, udover at Jonas kæmper mod sig selv og sine psykiske problemer efter han er kommet hjem fra Afghanistan.