Indledning
I de senere år har klima fyldt mere og mere i debatten på verdensplan. Vi så alle hvordan skovbrande brød ud i Australien midt i december 2019
vi mærker hvordan temperaturen stiger, polarisen smelter og flere steder oplever man, at høsten slår fejl.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Man ser, som nævnt i ovenstående, hvordan klimadebatten vinder ind i litteraturen. I Svetlana Aleksijevitjs tekst:
”En bøn til Tjernobyl” fra 2011 ser vi hvordan en menneskeskabt ulykke på Tjernobyl-atomkraftværket fik konsekvenser for både mennesker og naturen.
Hun skriver følgende: ”Verden omkring os, som tidligere havde været gavmild og venlig blev frygtindgydende” (Aleksijevitj, 2011).
Vi ser her hvordan hun beskriver naturen efter, at ulykken fandt sted. Hun beskriver, hvordan den verden vi engang kendte, som var tryg og rar, er forandret til noget frygtindgydende, grundet de enorme klimaforandringer jorden har været udsat for, der er truende for os mennesker.
Det er lidt vores egen skyld, at vi står overfor de her naturkatastrofer, da det er noget menneskeskabt, som gør at naturen forandres. Det er særligt de tidligere generationer, som har spillet en afgørende rolle for katastroferne.
De har igangsat, at jorden pludselig forandres. Samtidigt oplever tidligere generationer det på en anden måde med hensyn til klimaforandringer.
Skriv et svar