Indledning
Jeg vil gerne præsentere min analyse af Novellen, Det røde gardin som er skrevet af forfatteren Amalie Skram. Novellen er udgivet i år 1899 og dermed i Amalie Skrams senere forfatterskab og af den grund beskriver den virkeligheden som den er.
Den er skrevet i det moderne gennembrud, hvor mange forfattere skrev om at man skulle ændre på kønsrollerne, da manden altid havde været det dominerende køn.
Novellen problematiserer kønsrollerne og ægteskabet, dog er det ikke kun pigen i tekstens perspektiv der følges, da der er mange forskellige symboler, som er ret surrealistiske.
Teksten er ret typisk for genren, novelle, da det er en enstrenget fortælling med et tydeligt vendepunkt, da kvinden dør og at den er kort.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Den fortalte tid er nok omkring fire dage, da kvinden først finder et gardin, herefter tager det gamle ned og sætter det nye op. så dør hun og til sidst hvor det røde gardin stinker af dødt lig.
Der er et ret stort brug af fortællerkneb, da der er in medias res, den springer direkte ind i handlingen med ’’ Hvad skulle hun dog finde på at gøre med dette frygtelige røde flor?’’ som fortæller at hun har skaffet sig et rødt stykke stof, men man ved ikke hvordan hun har skaffet det osv.
Jeg ville også mene at der er et kæmpe plot-twist når kvinden dør, da det kommer meget ud at det blå, men at det jo ændrer hele handlingen, da det blot starter med at hun begynder at overtage mandens pligter og hermed underminerer ham, men ender med at hun dør.
Der er også en meget åben slutning, da man ikke ved hvorfor hun døde. Er det fordi manden blev underminderet? Eller er det blot et sammentraf at hun dør, og at der ingen grund er?
Jeg mener at der også er brugt en spændingsopbygning. Når manden kommer hjem, vælger han at håne hendes arbejde, hvilket skaber lidt spænding hos læseren, da man ikke ved hvad der ellers kommer til at ske efter han griner.
Jeg mener at handlingen godt kan baseres på tre-akter-modellen, da: 1. Hun skaffer sig et rødt stykke stof (begyndelse) + kvinden vil selv sætte det op(vendepunkt) 2.
Kvinden sætter gardinet op (handling) + han griner hånfuldt ad hende (vendepunkt) 3. Kvinden dør og manden får hende svøbet ind i gardinet (afslutning).
Skriv et svar