Indledning
Metode: Jeg vil anvende følgende modeller:
1. Værdikæden for servicevirksomheder
2. Oplevelses Domæner
3. De 7 p'er
Indholdsfortegnelse
Indledning:
4. Redegør for om der er tale om et fysisk produkt eller om en serviceydelse og hvornår vi bruger de 4 P'er eller de 7 p'er.
5. Redegør for basket holdets værdikæde og sammenlign den med en konkurrents værdikæde. (illustration 2.9)
6. Analyser om hvorvidt de to virksomheders værdikæde er differentieret fra hinanden.
7. Diskuter og vurder hvordan jeres virksomhed kan anvende og optimere de 7 p'er til at opnå konkurrencemæssige fordele i værdikæden.
8. Redegør for de 4 oplevelse domæner.
9. Analyser hvordan jeres virksomhed kan differentiere sig på de 4 oplevelses domæner. Skriv f.eks. først selve oplevelsen og sæt den derefter ind i modellen. Dvs. I skal komme med et forslag til hvordan produktet kan optimeres ud fra de 4 oplevelses domæner og redegør for hvilke af de 7 P'er der dermed øger det kvindelige basketballs konkurrencemæssige fordele.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Ud fra at det kvindelige landshold i basketball er ved at blive nedlukket, er der tale om en serviceydelse eftersom at se forskellige basketball hold spille imod hinanden, er en service vi får.
En serviceydelse er hvor vedkommende får en service ud fra en virksomhedens produkt. Denne servicepakke indgår i to hovedelementer: en kerneydelse og periferiydelse.
Kerneydelsen dækker kundens behov, som er at se denne landsholds kamp. En landskamp dækker behovet for underholdning. Prisniveauet er ens for konkurrenterne i kerneydelsen.
Derfor er periferiydelserne forskellige tillægsydelser, som gør serviceydelsen ekstra i værdi for kunden. Periferiydelserne for kampen er pladsreservation, snacks, mad, drikkevarer, musik m.m.
I forhold til at det nu er en serviceydelse vi har fokus på, så er der tale om de 7 p'er og ikke de 4 p'er. Grunden til at det er de 7 p´er vi har afgøre med er fordi der er suppleret 3 p´er: Personale, Physical evidence og processer, idet at vi har med servicevirksomheder afgøre.
De 4 p'er udtrykkelse for 4 parametre ved udførelse af et produkt, en pris, promotion og place. De udgør samlet set virksomhedens markedsføring og parametrering, som kan bruges til forståelse og strategisk forespørgsel af virksomhedens målgruppe.
---
Grunden til at det er personale, som skal optimeres, da frontpersonalet er medarbejdere, som har fysisk kontakt til kunden. De skal være med til at give kunden gode muligheder til opfattelsen af selve serviceydelsen.
De kan eksempelvis være til rådighed i receptionen og være mere imødekommende. Det vil sige at de kan vise rundt til hvor eksempelvis tilskuerne kan sidde henne, eller hvis man har et problem, som ikke kan løses, få hjælp af dem.
Hvis nu der bliver et barn væk, og moren til barnet panikker, så burde der være et frontpersonale til rådighed, så de hurtigst muligt kan finde barnet, end at man igennem hele kampen selv skal gøre det.
Så samtidig glemmer man alt om kampen og så det som om man har smidt sine penge ud af vinduet eller så skal man igennem flere mennesker, for at se om dit barn er der, så hvis frontpersonalet var til mere hjælp
og at der var flere af dem, så ville det gavne virksomheden til at opnå de konkurrencemæssige fordele. De kan også optimere deres backup system, som består af det personale, som samordner virksomhedens digitale og fysiske rammer.
Eksempelvis har lokaleindretning, dekor og rengøringsstandarden en indflydelse. De fysiske rammer har en omfattende stor karakter hos tilskuerens oplevelse.
De kan gøre mere ud af deres dekor i selve salen eller arenaen og på fællesarealer som på deres bar, indgangen eller receptionen. De kan også gøre mere ved rengøringen tilstanden, så der er mere rent.
En anden mulighed de kan gøre ved at optimere et af de p'er er deres priser, så kunden får mere i periferiydelser, og hvor de så betaler lidt mindre.
Det vil sige at de kan komme med vilde tilbud, som eksempelvis kunne være “En stor popcorn med 2 mellem sodavand til 40 kr.”, end hvis det bare er hvor man køber det hver for sig
så er det noget dyrere, end hvis man kan købe det gennem flere ting til ingen penge. Optimere man prisen, vil det have stor indflydelse på om kunderne kan lide at se denne kamp
og så er risikoen til udelukkelse ufattelig mindre end hvis de har høje priser til for få ting. Så priserne og personalet har en rimelig stor indflydelse på kampen i form af tilskuernes troværdighed afhænger af priserne for de forskellige ting og personalet også.
Skriv et svar