Indholdsfortegnelse
Resume:
Præsentation:
Billedanalyse:
- Kommunikationsmodellen:
Afsenderen:
Meddelelse:
Modtageren:
Afsender hensigt:
Teksten:
Liniekomposition:
- Billedet er blevet taget i:
Forgrund, mellemgrund og baggrund?
Kommunikationsanalyse:
- Målgruppe:
- Virkemidler:
AIDA analyse:
- A – attention – opmærksomhed:
- I – Interest – Interesse:
- D – Desire – Ønske:
- A – Action – Handling:
Hvor går grænsen for pornoficering af det offentlige rum?
Helle Skræddergaards synspunkter:
Min mening og vurdering:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Resume:
En kontroversiel reklamekampagne fra undertøjsfirmaet JBS har vakt vrede blandt sygeplejersker, 3F-medlemmer og HK-medlemmer.

Disse grupper opfordrer forbrugerne til ikke at købe JBS-undertøj, indtil firmaet dropper deres reklamer med let påklædte kvinder.

Især et af reklamebillederne, der viser en model iført en åben sygeplejerskeuniform og liggende med spredte ben på en hospitalseng, har provokeret sygeplejerskerne.

JBS har beklaget, hvis nogen følte sig stødt af reklamen, men de har ikke til hensigt at trække den tilbage. Dog har de planer om at erstatte den med en ny reklame i januar.

I Norge har JBS allerede fjernet reklamen fra deres hjemmeside, da Forbrugerombudsmanden ikke var tilfreds med den.

---

Teksten:
Billedteksten er relativt lille og er placeret nederst i højre hjørne af billedet, hvilket jeg personligt synes er en mindre heldig placering, men på en eller anden måde fungerer det stadig godt.

I denne reklame forsøger de at fremhæve frækhed, og kunderne/tilskuerne kan tydeligt se dette i billedet, da underbukserne ikke fylder hele billedet, og teksten "JBS" udgør kun en lille del af det. Så det, man mest lægger mærke til på billedet, er modellen, der nærmest står og stripper.

Hvis JBS-logoet var placeret i midten og fyldte størstedelen af billedet, ville det ikke være så spændende for mændene at se på, da det sandsynligvis ville være kedeligt at se et mærke, hvor man kun kan ane en delvis nøgen kvinde, men ikke rigtig få et glimt af, hvad der er på færde.

På vegne af JBS synes jeg, at placeringen i hjørnet er god, for det vigtigste er, at produktet bliver solgt og leveret. Hvis man fjerner teksten fra billedet, mener jeg, at modellen ikke ville kunne stå alene.

Man ville ikke forstå, hvad kvinden på billedet forsøger at sælge - om det handler om sex, pornofilm eller noget andet. Jeg tror, at alle ville misforstå det. Så uden teksten ændres alt.

I denne unikke reklame er boxershortsene blevet "fremhævet" for at vise, at det er dem, der bliver reklameret for, men samtidig også for at udstråle frækhed. Der er en vis sensuel kvalitet i dem.

Formålet med denne reklame er ikke at gøre modellen berømt, men at sælge deres eget produkt. JBS har nøje overvejet, hvordan de ønskede at præsentere dette.

De kunne lige så godt have valgt at give modellen et par hvide underbukser, men ulempen ved det ville være, at farven og formålet ville forsvinde, da modellen på billedet bærer en hvid kittel.

I stedet har de valgt at give modellen en hvid kittel, der matcher alt andet på billedet undtagen JBS underbukserne, der er blå.