Indledning
Foretag en kort virksomhedskarakteristik af virksomheden Too Good To Go. Analysér Too Good To Go's interne forhold.
Inddrag relevante elementer fra virksomhedens forretningsmodel. Analysér Too Good To Go's valg af målgruppe(r) på B2C-markedet. Inddrag
Indholdsfortegnelse
Too good to go
1. Virksomhedskarakteristik:
2. Analysér Too Good To Go’s interne forhold:
- Samarbejdspartnere:
- Nøgleaktiviteter:
- Nøgleresurser:
- Fysiske ressourcer:
- Medarbejder ressourcer:
- Finansielle ressourcer:
- Værditilbud:
- Kunderelationer:
- Kanaler:
- Kundesegmenter:
- Omkostninger:
- Indtægter:
- SW - opstilling
3. Analysér To Good To Go’s valg af målgruppe på B2C markedet:
4. Diskuter følgende udsagn:
1. Too Good To Go benytter sig af nærmarkedsmetoden når de går ind på nye markeder.
2. Det primære købemotiv der er i spil når en forbruger bruger Too Good To Go, er det funktionelle købemotiv.
5. En væsentlig udfordring for Too Good To Go er det spanske marked. I spanien spiser de meget sent ca. klokken 22 og ønsker at spise friske grøntsager og f.eks. fisk. Diskutér mulige løsninger af den valgte udfordring.
Uddrag
: De 5 iværksættere deltog i et dansk tv-program hvor de dog ikke gik hjem med nogen investering. Senere kom de dog i kontakt med Birgit Aaby fra Løvens Hule, som alligevel kunne se stort potentiale i virksomheden.
Hun fik skaffet deres nuværende direktør, Mette Lykke, som har meget erfaring med at starte virksomheder og skaffe dem meget succes.
Hun har tidligere været en del af succesapp’en ”Endomondo”. Ydermere kom deres nuværende bestyrelsesformand, Preben Damgaard, også med i virksomheden.
Han har en baggrund fra virksomheden ”Navision”. De fem iværksættere var meget bevidste om alt den mad, som blev spildt hver dag, og tænkte at der helt sikkert kunne gøres noget ved det.