Indledning
Mit navn er Ulrich von Brockdorff-Rantzau, og i dag står jeg for at finde fred med resten af verden på Tysklands vegne.

I dag er vi samlet for at snakke om den forfærdelige krig, for at mindes om alle dem, som vi har mistet, og for at finde fred igen. Over hele Europa har vi haft voldsomme massacre.

Uddrag
Vi er lande med kolonier. Denne her krig blev det største eksempel for hvad der sker, når supermagter slippes løs i en usikker tid. Krigen gjorde mange skader i Europa, men også i de involverede landes kolonier.

Vi står med en kæmpe gæld til hele verden, og er villig til at skabe en aftale om erstatning. Vi vil gerne afgive 500 millioner Pund, som især skal gå til de hårdt ramte lande

og selvom vi selv har et land der skal bygges forfra, forventer vi intet fra nogen lande. Det eneste vi kræver, er at beholde tysk jord, som også er vores kolonier.