Indledning
I denne episode, ser man en politimand, der tager ud til gårdejeren der bliver kaldt Ørum, da hans køer er stukket af, Hvor moderen, og de to sønner er dræbt.

Og der er så en pige der gemmer sig i kælderen, men morderen kommer og slår politimanden ihjel. Man ser også, at der er et lig der er fundet ude i skoven

hvor den ene hånd mangler, da politikvinden Thulin kommer frem til gerningsstedet ser hun så denne Kastanjemand der står ved siden af liget.

Da kriminalteknikeren begynder at forklare om liget, samt kommer med en teori om hvorfor liget er ude på legepladsen.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Personerne i Kastanjemanden er der ikke kun en hovedperson, men en hel gruppe af personer der kendetegnes som hovedpersoner

da allerede i episode 1 følger to forskellige personer og dermed kan man ikke sige at i kastanjemanden er der en gruppe hovedpersoner.

I Jane the virgin ser man kun en hovedperson, som er Jane, da serien er baseret på hende og dermed er det hende der er hovedpersonen i serien.

Men i kastanjemanden og i Jane the virgin er der en del bipersoner der er med til at understøtte stemningen i serien.

Kastanjemanden er opbygget i en episodisk opbygning således, at længere ind i serien møder man flere mord og flere mistænkte og til slut i serien bliver morderen afsløret.

Samme gælder for Jane the virgin, men her er der en fortæller inde over, når noget vigtigt sker i opbygningen, samt at i starten af episoderne får man en genopfriskning på hvad der er sket i forrige afsnit. Dette ser man ikke i kastanjemanden.