Indledning
I Danmark går mange rundt og har hver vores dagsrutine. Man står op, tager på arbejde eller i skole, man tager hjem, så er der måske fritidsaktiviteter eller børn der skal passes, så er der mad, lektier og tid til familie og venner. Man har hver sin stramme dagligdag. Rejser er en god måde, at komme væk fra den travle dagligdag på.

Selvom man i Danmark har mange ting at tilbyde, er solens stråler dog lidt varmere og luften lidt friskere i udlandet. Det er selv samme sol der står op i alle lande rundt i verden, og hver dag står den op i øst.

Men at se den stå op, fra en lille ø i Stillehavet eller fra hjertet i New York, er en helt anden oplevelse. Man står op til noget uventet, noget spændende.

For hvert fremmede skridt, banker hjertet lidt hurtigere. Man betaler for en oplevelse. En oplevelse som giver os kendskab til en ny kultur, til nye mennesker og måske til nye sider af sig selv.

Den giver også minder, som man tager med hjem og kan tænke tilbage på, med et smil.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
At rejse er en passage gennem andre menneskers liv, er til dels rigtigt. Når man rejser ud over grænsen af fædrelandet, træder man ind i en anden kultur, ind i andres liv. Man er med til at bevirke menneskene i udlandene, både angående økonomi, men også angående deres levevilkår.

Man bruger penge i udlandet, når man er ude at rejse. Man køber souvenirers, billige kopi- vare, mad og hvad der ellers frister os. Mange i udlandet lever under dårlige vilkår. Mest fordi de har en dårlig økonomi. De sætter boder op langs veje, gader og der hvor de ved der kom- mer mange turister.

De sælger hjemmelavede smykker, de sæl- ger tøj, måske endda hjemmelavede tasker. De penge vi betaler dem med, går til dem, så de kan passe dem og deres familie. Det er ikke noget man lige tænker over, når man eksempel bare lige køber et pænt armbånd.