Indholdsfortegnelse
I skal lave følgende opgaver:
1. Lav en kort virksomhedskarakteristik
2. Analyser Legos målgruppe og købsadfærd.
3. Analyser 3 relevante forhold i Legos omverden (omverdensmodellen)
- Købsadfærd
- Kunder
- Økonomi
- Miljø
4. Udarbejd en værdikæde.
- Produktudvikling:
- Produktion:
- Marketing:
- Salg og service:
- Margin:
5. Udarbejd en SWOT-analyse
- Strengths
- Svagheder:
- Muligheder:
- Trusler:
- Konklusion:
6. Vurder Legos fremtidige udfordringer – kom gerne med konkrete forslag.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Lego er en dansk familieejet virksomhed, som blev stiftet i 1932. Navnet på virksomheden stammer fra de to ord “leg godt”.

Senere er de to ord smeltet sammen og blevet til et. Derfor blev det til Lego. Virksomheden blev stiftet af Ole Kirk Christiansen

som senere hen har overdraget den til sin søn, Kjeld Kirk Christiansen, der står som hovedaktionær i aktieselskabet Lego A/S.

Virksomheden startede ud med at lave alt deres legetøj i træ, men udviklede det senere hen til at blive lavet i træ.

Lego har deres helt ikoniske klodser, som alle har de samme slags former. Dette gør at alt Lego kan kobles sammen, selvom man køber nogle forskellige sæt.

Lego har nogle helt bestemte standard elementer på deres klods, som gør at både de gamle og nye klodser passer sammen.

I 1978 fik Lego patent på deres Legoklods, dette gjorde at andre virksomheder ikke måtte kopiere dette simple, men meget populære produkt.

Dette har været med til at sikre deres overlevelse og har gjort dem til de førende indenfor det. Lego er det man vil betegne som en produktionsvirksomhed, da de har deres egne fabrikker, hvor de får produceret deres produkter.

Nogle af disse fabrikker ligger i Kina og Mexico, som har været hårdt ramt af corona. Det har derfor betydet at de blev nødt til at lukke fabrikkerne i en periode.

Dette har dog ikke ødelagt deres omsætning, som er steget med hele 7% under Corona udbruddet. Derudover vil man også kunne definere Lego som værende en Handelsvirksomhed.

De sælger primært deres produkter til mellemhandlere, så som store kæder osv. Men de har også deres egne butikker og en webshop, hvor de sælger deres produkter.

Lego har alt i alt 106 butikker rundt omkring i verden, hvor lidt over halvdelen af dem er placeret i USA, som er deres største marked. Lige nu har Lego mere end 18.000 ansatte placeret i 15 forskellige lande.

---

For at finde målgruppen skal man starte med at fastlægge markedet. Der er legetøjs og underholdningsbranchen, da legetøj bliver brugt til underholdning.

Markedet er B2C altså business to consumer da det er lego der sælger deres produkter til konsumenter. Det er tilmed et marked med hård konkurrence men hvor lego er markedsleder.

Derudover er det også B2B, altså Business to Business, da lego også sælger deres produkter til mellemhandlere, som f.eks. Fætter BR eller et supermarked.

Vores konsumentenheder er ikke begrænset af det geografiske da lego har butikker og mellemhandlere i store dele af verden og de tilmed har en netbutik der gør det muligt at købe fra dem mange steder.

Aldersgrænsen for lego ligger på 3 år, der er ikke mange der leger med lego i de ældre aldre det er dog ikke en forhindring ift alder.

Der er næsten ingen fysiske forhindringer når det kommer til lego, lego er selvfølgelig ikke relevant for fysisk lammede, men ellers er det bare plastik klodser der sættes sammen og derfor næsten ingen fysiske hindringer.

Der er nogen økonomiske hindringer når det kommer til lego. Lego er et dyrt stykke legetøj og legetøj er nedprioriteret hvis man ikke har særligt mange penge.

Lego er kendt over det meste af verden. Det er et simpelt produkt og konsumentenhederne står ikke overfor mange udfordringer når det kommer til lego.

Dette gør også at lego er ekstremt populært og har derfor mange konsumentenheder. Hver konsumentenhed efterspørger forskellige antal af lego sæt.

Man ville typisk købe et sæt af gangen med lego, men da de forskellige produkter er kompatible med hinanden gør det også at hver konsumentenhed har god grund til at efterspørge mere.