Indledning
Læsk ApS er en produktionsvirksomhed der blev stiftet i 2016 af den sjællandske iværksætter Line Hoff og amerikaneren Eric Sponseller. Sammen har de skabt Læsk ApS, med stjerneiværksætteren Claus Meyer på sidelinjen.
Læsk’s interne forhold vil blive analyseret gennem den forenklede værdikæde, da den dækker de mest væsentlige interne forhold for en produktionsvirksomhed.
Claus Meyer kunne sagtens se de konkurrencemæssige fordele i produktet, og valgte derfor at gå med i projektet. Kombuchaen adskiller sig og er en sund erstatning fra de konkurrerende produkter på markedet, som er sodavand, juicer og alkohol.
Kombuchaen er en læskedrik, lavet på gode råvarer. Det er en alkoholfri drik, som går godt til maden og balancerer frugteddiken med sødme fra ahornsirup. Denne kombination gør at sukkerindholdet er næsten halveret i forhold til konkurrenterne.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Med tiden har virksomheden også fået mange flere mellemhandlere som f.eks. menu butikker, stick’n’sushi restauranter, coop.dk og Lagkagehuset i både Danmark og UK.
Produktet sælges også på en online webshop ved navn crafts markets. Dog er uddannelse af salgspersonalet ikke høj i de fysiske butikker, da vareren er en af mange og det ikke er Læsk’s egne butikker.
Alle læske drikkene bliver solgt til en pris af 35kr stk. Der indgår ingen plastik i deres emballage, da en del af deres brand er at være miljøvenlige. Deres tekst på emballage er også meget simpel og fin.
Emballagen er gennemsigtig, så den lækre friske farve på produktet er iøjefaldende Deres promotion foregår selvfølgelig ved mellemhandlerne, men i særdeles også på deres egne sociale medier.
Deres Instagram har ca. 10.000 følgere og deres Facebook ca. 1.500 Sociale medier er en sindssyg nem og billig måde at komme ud til forbrugeren på. Hvor kunden b.la. får et indblik i produktionen bag drikken.
Skriv et svar