Opgavebeskrivelse
Opgavebeskrivelse: Udarbejd forarbejdet til en webshop for en mindre virksomhed til styring af salg, markedsføring og administration.

Systemet skal ikke udvikles, men al forarbejdet skal gøres af jer. Virksomheden er en I selv ”opfinder” eller I vælger en eksisterende virksomhed. Det er et krav, at der skal være en præsentation af virksomheden.”

Indholdsfortegnelse
Formalia:

Forslag til arbejdsplan:
1) Dan arbejdsgrupper (eller vælg at arbejde alene med opgaven) på 2-3 deltagere, IKKE flere

2) Afklaring af:
a. ”En virksomhed”, enten en eksisterende virksomhed eller en som I finder på.
b. Beskriv virksomheden:
i. Virksomhedens formål
ii. Jeres tanker om virksomhedens navn og formål
c. Hvordan kunderne skal kunne finde jeres webshop på internettet.
d. Om hvilket medie I udarbejder til: skærmstørrelse til en telefon-App og/eller i skærmstørrelse til Ipad og/eller i skærmstørrelse til en PC/Mac.
e. Afklaring af betalingsmuligheder, når kunder handler på jeres webshop: Dankort, kreditkort, Paypal, MobilePay

3) Fastlæggelse af målgruppe ud fra Gallup Kompas, Minerva modellen eller Conzoom.

4) Beskriv 2 Personas, som er med i din målgruppe. Brug disse retningslinjer for beskrivelsen af de 2 personas: (DONE)

5) Indretning af din webshop:
a. Layout:
b. Designregler
c. De 5 gestaltlove:
d. Flowdiagram:
e. Strukturdiagram (sitemap):
f. Vis siderne:
g. Udarbejd siderne:
- Skitser af hjemmeside
h. Brug programmet
i. 2 konkurrenter
- Definitionen på brugervenligheden

6) NÅR I UDVIKLER, SÅ BENYT PROTOTYPING.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Vores formål med virksomheden er at vi vil lave en webshop hvor man kan købe hardball våben, gear og designe sit eget våben.

Det skal være nemt og enkelt, for brugeren at gå ind, og finde relevante informationer omkring produkterne, samt at bestille.

Webshoppen skal ikke kun være til at få informationer og bestille vare, men at kunne modificere sit våben, så kunden kan få mulighed til at bygge sit drømme våben.

Kunderne vil vælge vores webshop frem for andres da vi i vores webshop giver frie tøjler til kunderne om at de selv kan vælge og bestemme hvordan deres våben skal se ud.