Indholdsfortegnelse
Rwandas historie
- Mening af ord:
- Hvorfor kom der et folkedrab
- Under folkedrabet
- Starten:
- Efter præsidentens fly var styrtet ned:
- Hvordan stoppede folkedrabet
- Folkedrabets efterspil- Klara
- Det politiske efterspil
- Det juridiske efterspil
- Rwanda nu

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
I slutningen af 1800 tallet kom Rwanda under tysk kolonistyre fordi der blev ment de ikke var istand til at regere sig selv.

Efter Tysklands nederlag i 1. Verdenskrig, blev Rwanda videregivet til Belgien. Belgien synes ligesom Tyskland at tutsierne var de bedste og klogeste, så de blev favoriseret over hutuerne og twa folket.

Det blev derfor besluttet, at man skulle foretrække en tutsi, når man skulle besætte en politisk stilling, og mange hutuer, som allerede sad på ledende stillinger, blev udskiftet med tutsier.

På den måde kom tutsierne til at sidde på meget af den politiske magt. I 1933 besluttede Belgien at foretage en folketælling for at inddele befolkningen i 3 folkegrupper.

Man fik dernæst et identitetskort så andre kunne se hvilken gruppe du tilhørte. I løbet af 1950'erne blev hutuerne mere og mere utilfredse med tutsiernes magtposition i landet og de ville derfor lave et magtskifte så hutuerne igen blev dem der havde mest magt.

Hutuerne fik gennemført deres magtskifte fordi de havde opbakning fra den katolske kirke i Rwanda og nogle af de Belgiske koloniherrer.

I løbet af tre måneder i 1994 blev omkring 800.000 tutsier og moderate hutuer slået ihjel af ekstremistiske hutuer og deres medløbere.

Hadefuld tale og massiv propaganda spillede hutuer ud mod tutsier og opfordrede til drab.

Ved folkedrabets afslutning var landet i ruiner og to millioner mennesker var drevet på flugt - tusindvis var sårede og traumatiserede.

Rwanda skulle bygges op fra grunden.
Hutu betyder ”tjener” eller ”undersåt” og de udgjorde 84% af befolkningen.

Mens tutsi refererede til en, der havde meget kvæg. De udgjorde 15% af befolkningen. Dermed mener historikere at forskellen mellem hutu og tutsi var et spørgsmål om rigdom og sociale klasser og ikke om etnisk oprindelse.

Twa-folket var jægere og samlere, der kun udgjorde 1 % af befolkningen Der var i alt disse 3 folkegrupper i Rwanda.