Indholdsfortegnelse
1 – Opstil en funktionsopdelt resultatopgørelse for 2012/13. Der skal ikke udarbejdes noter til denne opgave, 5 %.

Spørgsmål 2 – Udarbejd anlægsnoten pr. 30.09.13 for ”Produktionsanlæg og maskiner” samt ”driftsmateriel og inventar”, 5 %.

Spørgsmål 3 – Forklar, hvorfor den bogførte værdi for ”produktionsanlæg og maskiner” er faldet i regnskabsåret 2012/13, 5 %.

Spørgsmål 4 – Forklar, hvordan det har påvirket resultatet og egenkapitalen, at Fashion Tekstil A/S har kasseret et stort parti varer i 2012/13, 5 %.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Den funktionsopdelte resultatopgørelse er udarbejdet med informationer fra bilag 2, som herefter er overført direkte til bilag 3 hvor den endelige resultatopgørelse kan findes.

For Fashion Tekstil A/S kommer man frem til et resultat efter skat på 1.658.000 kr. for regnskabsåret 2012/13.