Indledning
Far, mor og to børn – den traditionelle kernefamilie er jeg vokset op i. Alene siden min søster og jeg var børn, er der sket mange forskellige ændringer inden for familieområdet.
I 1828 malede Emil Bærentzen sit maleri ”Familiebilledet” som forestiller en normal borgerlige familie der er samlet i stuen. I den tid var familien både følelsesmæssigt og livsnødvendigt for den danske borger.
Helt anderledes er i dag, hvor at den enkle dansker ikke er lige så afhængig af sin familie. Der er sket meget siden Emil Bærentzen malede sit billede.
Maleriet forstiller en almindelig borgerlig familie, som lever op til det perfekte familieideal: kvinderne der sidder og laver det huslige, og manden der sidder for sig selv og læser, familielivet og arbejdslivet er adskilt for denne familie, hvor hvis man kigger på bøndernes situation, var det en stik modsat situation, familielivet og arbejdslivet var meget blandet sammen.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Der kræves mere af os i dag, vi skal være mere omstillingsparate, og hvis man ikke kan klare mosten, bliver man nødt til at spørge om hjælp, og gå til sin familie.
Sundhedsvæsenet mener også at flere og flere danskere, som har mere brug for deres familier, end man selv vel indrømme.
Globaliseringens pres på den danske velfærd, gør at sundhedspersonaltet må løbe hurtigere og hurtigere, og har man ikke en familie, der presser på og hjælper, så kan man risikere ikke at gå den ordentlige behandling som der er brug for.
På nogle områder er der altså tendenser der gør, at vi får mere og mere brug for vores familie, selvom for mange, inklusiv mig selv, vil ikke indrømme det.
Men det kan være en af grundene til at flere flytter ind med deres familier. En anden grund kan være at man sparer penge, eller måske er der en helt tredje menneskelig grund.
Skriv et svar