Indholdsfortegnelse
Case nr. 4: Motion
Spørgsmål 1: Redegør for Dortes fysiologiske tilstand ud fra de givne oplysninger.

Spørgsmål 2: Giv et begrundet forslag til hvilken form for idrætsaktivitet, der ville passe til hendes liv og de fysiologiske problemer hun har. Kom herunder ind på hvad, hvordan, hvor meget og hvor hårdt hun skal træne, samt på hvilke fysiologiske effekter træningen har.

Spørgsmål 3: Diskuter de samfundsmæssige konsekvenser af at flere og flere er in aktive. Vurdér hvilken indvirkning det har på Dortes motivation, at hun føler, at andre kigger på hende.

Bilag:
Litteraturliste:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Dorte er en 45-årig kvinde, der er 166 cm høj og vejer 78 kg. Hendes fedtprocent ligger på 38, hendes blodtryk er målt til 140/90, hendes hvilepuls er 70, og hendes maksimale puls er 185.

Hendes kondital er på 29. Dorte arbejder på det lokale plejehjem, og når hun kommer hjem fra arbejdet, har hun brug for at slappe af, hvilket hun gør ved at læse en bog.

På det seneste har Dorte følt sig træt, bliver hurtigt forpustet og oplever smerter i ryggen, delvist på grund af sit fysisk krævende arbejde.

Hendes læge har derfor anbefalet Dorte at være mere aktiv. Hun har nogle gange været med en veninde i det lokale fitnesscenter, men har aldrig rigtig følt sig tilpas der, da hun føler, at alle andre kigger på hende, hvilket hun ikke bryder sig om.

Dorte ønsker virkelig at følge lægens anbefalinger, men ved ikke, hvordan hun skal gå i gang.

---

Dorte er ansat på det lokale plejehjem og har brug for at slappe af efter arbejdet. Hendes foretrukne måde at slappe af på er ved at læse en bog.

Desværre oplever hun ofte rygsmerter, åndenød og generel træthed på grund af hendes stillesiddende arbejde. Hendes læge anbefaler derfor, at hun begynder at dyrke motion regelmæssigt.

Da Dorte ikke er interesseret i at gå i det lokale fitnesscenter, kan hun i stedet udføre hjemmeøvelser med en bold for at lindre rygsmerterne. Hun kan f.eks. udføre 4-5 øvelser for ryggen hver anden dag, med 2-3 sæt af 15 gentagelser i hvert sæt.

En anden måde at styrke ryggen på er at sidde oprejst på en bold i stedet for at sidde i sofaen, når hun ser tv om aftenen. Hun kan gøre dette i cirka 10 minutter hver anden aften.

Disse øvelser hjælper med at stabilisere hendes ryg og gøre den stærkere. Det er vigtigt at udføre øvelserne korrekt og konsekvent for at opnå de bedste resultater.

For at undgå at blive ked af at træne derhjemme og for at opretholde motivationen, er det vigtigt at variere træningen og gøre den sjovere og mere udfordrende.

En mulighed er at tilmelde sig et holdsportshold sammen med en veninde. Hvis Dorte stadig føler sig selvbevidst og ikke ønsker at blive set på, kan hun overveje at deltage i en kvindegruppe, f.eks. kvindesvømning.

I disse grupper udføres de samme øvelser samtidig, hvilket mindsker risikoen for at føle sig observeret, og det kan føles mere trygt at være omgivet af kvinder.

Derudover kan hun undersøge, om der er nogle specielle tilbud eller begivenheder i hendes by eller nærliggende byer, f.eks. bokwa, zumba osv.