Indholdsfortegnelse
Opgave
- Med udgangspunkt i bl.a. nationalregnskabet (forsyningsbalancen – se bilaget) skal der redegøres for status på danske økonomi primo 2022.
- Identificer mindst én udfordring for økonomien, som jeres gruppe vil arbejde videre med
- Lav en vurdering af hvilken økonomisk politik, der bør føres for at imødekomme den valgte udfordring.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Når man kigger overordnet kan man nemlig se en positiv udvikling, det kan ses ved at BNP stadig er placeret i højkonjunktur, men dog er hastigheden af væksten faldet da man går fra 3,8 til 2,5 i år 22.
udover det kan man også se at den offentlig bruttogæld vil nemlig også falde dette skyldes at man forventer, at staten vil bruge af sit store indestående i Nationalbanken til at nedbringe den gæld i den kommende tid.
I 2022 vil staten modtage knap 50 milliarder kroner i skatter, udskudt fra tidligere som led i krisepolitikken.
men alt i alt har den offentlige sektor stået rimelig stærkt og det skyldes af at at den danske krigsindsats i form af udbetaling af feriepenge ikke belastede de offentlige finanser, men tværtimod førte til fremrykkede skatteindtægter.
og den positive fremgang ser man også i 2022 da den offentlig saldo har en vækst på 1,3 procent.
---
Energi priser:
Energipriserne er tårnhøje lige nu, da de er steget kraftigt på det sidste.
Det skyldes blandt andet mangel på materialer og arbejdskraft, men det sidste stykke tid har vejret været rekord vindstille så der ikke har været gang i vores vindmøller.
Derudover har vi haft tørt og varmt vejr, hvilket også har påvirket de danske vandkraftværker. Efter at corona situationen er faldet lidt til ro igen, så er priserne på råvarer steget, da efterspørgslen på energi har været meget høj.
Meget af den europæiske gasforsyning bliver købt i Asien. Når den bliver købt i Asien for vi mindre forsyning, hvilket gør, at priserne for gas den stiger.
Der er også trusler om, at Rusland stopper deres levering til Ukraine. Hvis det sker så stiger priser for olie og benzin også i Danmark, da Rusland levere 30% af de europæiske forbrug af naturgas.
Skriv et svar