Indledning
I en æra, hvor hierarkiet stadig favoriserer de hvide over de sorte, opstår der talrige interne spændinger og markante forskelle, der vækker forargelse, glæde eller forundring - alt efter ens ståsted.
Mens nogle udnytter de muligheder, som den sociale ulighed giver, holder andre sig tilbage, og en tredje gruppe rejser sig i protest.
Der er også den gruppe af sorte - eller i det mindste farvede mennesker - der udsættes for ekstrem udnyttelse, både økonomisk og menneskeligt, som finder sted over hele verden.
Det rejser et grundlæggende spørgsmål om det er acceptabelt at udnytte dem, der ikke er stærke nok til at forsvare sig selv. Har den hvide mand virkelig den ret?
Dette gælder også inden for seksualitet, der berører det dybeste i mennesket og ikke kan - eller i hvert fald ikke burde - sidestilles med noget materielt, der kan købes med penge eller opnås gennem magt.
I denne opgave vil der blive foretaget en analyse og fortolkning af Maria Cuculizas læserbrev med titlen "Du er en gammel gris", som blev offentliggjort i Ekstra Bladet i 2005.
Der vil blive lagt vægt på målgruppen og brevets kommunikationsmåde. Derudover vil der blive skrevet et læserbrev som svar på Maria's brev.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Her svarer Maria Cuculiza igen med følgende: "Ja, hvem har ikke en våd kusse i 40 graders varme? De fleste kvinder vil have det i den temperatur."
Med dette påpeger hun, at pigen umuligt kan være seksuelt tiltrukket af Jørgen Leth og at hun i stedet er for svag til at sige nej. Han har magten, og det faktum, at hun både er sort og kvinde, betyder, at hun ikke har en chance.
Når det kommer til brevets struktur, skaber Maria Cuculiza først en indbydende, men intim atmosfære blandt læserne af Ekstra Bladet ved at henvende sig direkte til Jørgen Leth i begyndelsen af brevet.
”Kære Jørgen, jeg har kendt dig i mange år. Har altid fundet dig charmerende, men ikke brudt mig om dine film, så snart de tangerede noget, der berørte virkeligheden”.
Hun drager læseren ind i brevet, der egentlig skulle være personligt, og dette viser tydeligt brugen af patos, da hun skaber en forbindelse med os og appellerer til vores tankemønstre og følelser.
Derefter præsenterer hun beskyldningerne direkte og kronikken er struktureret som en slags punktliste, der næsten ligner en anklageskrift.
Skriv et svar