Problemformulering
- Redegør for begrebet kvindehandel og udbredelsen af kvindehandel i Danmark.

- Analyser hvordan samfundets tilgang til salg og køb af sex historisk set har været stærkt påvirket af skiftende tiders normer og værdier og hvordan den seksualmoralske lighed mellem kønnene blev betragtet.

- Diskuter hvorvidt et forbud i Danmark mod at købe sex vil virke mod handel med kvinder, og perspektiver til forbuddet i Sverige.

Indledning
Denne rapport bygger på emnet ”Etik, moral og menneskerettigheder”, hvor fokusset kommer til at ligge på prostitution og sædelighedsfejden som var debatten om seksualmoral i samfundet i 1880’erne.

I dag drejer prostitutionsdebatten sig ofte om den prostitueredes ringe sociale status og om det rigtige og det forkerte i prostitution her i Danmark. I Danmark er det lovligt at købe og sælge sex, men altså ikke at tjene penge på andres prostitution.

Der kan være forskellige holdninger til og erfaringer med prostitution. Men her drejer det sig altså om noget der er mere eller mindre selvvalgt.

Men rundt om i verden er der kvinder der ikke selv vælger at komme ud i prostitution, men bliver tvunget ud i det. Dette betragter vi i dag som sexslaveri eller trafficking som er en ny betegnelse for menneskehandel.

I 1880’erne var der en ophedet debat om køn, seksualitet og moral som fandt sted fra 1883 til 1887, som vi i dag kalder sædelighedsfejden.

Rammen for denne debat var som sagt seksualmoral, det var accepteret at mændene havde sex før og uden for ægteskabet mens kvinderne skulle holde sig fra sex indtil de var gift.

Det er sådan nogle emner der har gjort mig interesseret i emnet prostitution og gjort mig nysgerrig for at vide noget mere om hvor udbredt det er i Danmark, på hvilke måder det foregår, og hvad man egentlig gør for at bekæmpe det her problem.

Dermed er der desværre stadigvæk nogle problematikker som vi kæmper med. Derfor er det relevant at undersøge, hvilke forhold og tanker, som danner grundlag for netop disse problematikker.

Indholdsfortegnelse
indledning…………………………………………..……………...…………………………………3
problemformulering…………………...………………………………..…………………………….4
redegørelse……….……………………………………..…………………………………………….4
analyse……………………………………………..…………………………………………………5
vurdering……………………………………………..……………………………………………….9
konklusion……………………………………………..……………………………………………10
litteraturliste……………………………………………..…………………………………………..11
bilag……………………………………………..……………………………………………..……12

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Prostitution historisk set
Prostitution er, når man tilbyder samleje og andre seksuelle ydelser mod betaling.

Dette er et erhverv som er præget af tabuisering og ikke mindst stigmatisering. I starten af 1800-tallet var prostitution formelt ulovligt i Danmark, Christian den 5.

havde indført en lov, som kriminaliserede alt udenomsægteskabeligt seksualitet og dermed også prostitution.

I 1815 indførte Københavns politi uofficielt et kontrolsystem, som var rettet mod de prostituerede i Danmark. Dette system tillod kvinderne, at kvinderne kunne ernære sig ved prostitution således de blev indskrevet i dette system.

De indskrevne kvinder skulle tage ophold i særlige ’tolererede’ huse. De fik desuden påbud om at opføre sig sømmeligt på offentlige steder

de måtte ikke skifte bopæl og ikke have børn boende hos sig, dette system markerede de første skridt hen mod kontrollet prostitution.

I 1860’erne begyndte lægestanden at argumentere for offentligt kontrollet prostitution, da de mente at mange af disse sygdomme blev spredt af de kvinder som ikke var underkastet dette system

de mente de ikke-indskrevne og hemmeligt prostituerede var langt værre, fordi de ikke blev underkastet en regelmæssig lægekontrol.

I 1874 blev den reglementerede prostitution indført, baggrunden for den reglementerede prostitution var

at frygten for kønssygdomme som gonorré og syfilis var stor og særligt var det prostituerede kvinder, som blev betragtet som bærende af disse sygdomme.

I §180 blev det vedtaget, at: ”Fruentimmer, som imod Politiets Advarsel søge Erhverv ved Utugt, straffes med Fængsel”.

Denne paragraf var vigtig, eftersom den kun kriminaliserede den prostitution, som fandt sted imod politiets advarsel.

Det ville i praksis sige den prostitution, som fandt sted uden for politiets kontrol. Herved legaliserede straffeloven den prostitution

som allerede blev uofficielt kontrolleret af politiet i København. De tog skridtet videre, da de indførte i loven

at kvinder, som var mistænkte for at ernære sig ved prostitution, kunne underkastes både tvangsindskrivning og tvangsvisitation som ’offentlige fruentimmere’.

Dette system var meget omdiskuteret, da det krænkede kvindes grundlovssikrede frihedsrettigheder

som hele dette system af tvangsindskrivninger og tvangsvisitationer indebar samt for at understøtte usædelige og udenomsægteskabelige forhold.

Den reglementerede prostitution blev ophævet i 1906, da man også havde en øget tvivl om hvordan dette system bekæmpede kønssygdomme og fordi det krænkede kvindens rettigheder.