Indledning
Ved en heterogen opløsning forstår man, at reaktantdeltagerne befinder sig i forskellige faser. Et eksempel på et heterogent system er en opløsning af Br2 i vand (bromvand), hvor ren heptan (C7H16) er tilsat. Efter omrystning dannes der først ligevægt, da vand og heptan ikke er blandbare. Under omrystningen af dette tofasede system absorberes størstedelen af bromet i heptanfasen.

Indholdsfortegnelse
Formål:
Indledning:
Materialer/udstyr:
Kemikalier:
Fremgangsmåde:
Forsøgsresultater
Diskussion:
Fejlkilder:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Materialer/udstyr: vægt, måleglas 100mL, konisk kolbe 500mL, magenetomrører, magnetpind, tragt, filterpapir, konisk kolbe 250mL, burette i stativ.

Kemikalier: Ca(OH)2, 0,100M HCl og bromthymolblåt (indikator).

Fremgangsmåde: vi laver en opløsning af 3g fast Ca(OH)2 og 400mL demineraliseret vand. Dette blandes i en 500mL konisk kolbe. Kolben sættes på magneromrøren og med magnetpinden nede i opløsningen.

Efter 5 min. omrøring placeres en tragt med et filterpapir, på toppen af er 100mL måleglas. Hælder da noget af opløsningen op i tragten og filtrer først 20mL af opløsningen for, at tætne filtret. Herefter filtreres 50mL af gangen, hvorefter vi hældte den filtrerede opløsning over i en 250mL konisk kolbe, hvor der tilsætte bromthymolblåt som indikatorer.

Herefter titreres den filtreret opløsning af Ca(OH)2(aq), med HCl. Når indikatoren skifter farve til gul aflæses den forbrugte volumen af HCl, hvorved vi kan bruge dette til at beregne koncentrationen af ionerne. Dette gentages 5 gange i alt, med samme filterpapir under hele forsøget.