Indledning
I Denne korte rapport vil vi dykke ned i og kigge på økosystemet i Anholts grønne ørken. Det vil vi fordi 80% af den danske ø Anholt, er ørken og derfor er et vigtigt biom på øen.
Stedet der er valt er et godt stykke ude i ørkenen og repræsentere derfor ørkenen bedst muligt da der er meget ”natur” i området.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Det betyder også at det liv der er på dette billede generelt set er fotoautotrofe, autotrofe og få heterotrofe dyr.
Her vil vi forvente at de fotoautotrofe organismer generelt set ville være hårdfødte planter der gennem mutationer og generationer har udviklet sig, til at bruge mindre vand og mere sollys til at overleve.
Samtidig vil vi forvente de autotrofe organismer, ville generelt set være bakterier, der udnytter kemosyntese til deres fordel og derfor kan overleve i en hårdfør dansk ørken.
Skriv et svar