Problemformulering
I Danmark har vi en del hjemløse, der var i 2019 6431 borgere, der levede i hjemløshed. Vi undrer os over, hvordan man kan blive hjemløs i Danmark, når vi har sådan et veludviklet velfærdssystem.

Hvilken baggrund har de hjemløse og er de veluddannede nok, til potentielt at komme i arbejde. Hvilken finanspolitik skal Danmark føre, for at reducere antallet.

Er de hjemløse en god investering for den danske stat og er det profitabelt. Modtager hjemløse i forvejen offentlige ydelser fra kommune eller stat?

Indholdsfortegnelse
Problemformulering:
Multiplikatoreffekten:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Hvis du kigger på eksemplet i vores beregninger af multiplikatoreffekten, kan vi konkludere, at det ville være bedst at få hjemløse ud som offentligt ansatte gennem tilskud til private og overførselsindkomster.

Vi mener dette pga. det vil formindske antal hjemløse I Danmark, og så vil Danmark få mest for pengene.

Politiske partier som konservative, venstre og socialdemokratiet, vil gerne bringe antallet af hjemløse ned.

Det vigtigste er, at den hjemløse får en bolig og derefter kan man så tage hånd om andre eventuelle problemer.

Mange hjemløse har problemer som stofmisbrug og psykiske problemer som det er vigtigt, at de får hjælp til at løse.