Indledning
“Got advice from my dad and he told me that family is all I'll ever have and need. I guess I'm unaware of it, success is nothing if you have no one left to share it with.” Sangen spillede videre i baggrunden, men den sidste linje blev hængende.

Succes er ingenting, hvis ikke du kan dele det med nogen. Sangen er fra Ed Sheeran, og tilfældigvis blev teksten sidende denne dag.

Gyngestolen gynger frem og tilbage, og duften fra den friskbryggede kaffe når mine næsebor. Gyngestolen står foran vinduet og giver en dejlig udsigt ud over haven. To fugle danser om hinanden, og romancen pulserer ud af dem.

Den hårde vinter har udsultet dem. Kroppen er udmagret, og de befinder sig på dødens rand. Dog er de så lykkelige, men hvor kommer denne glæde fra? Hvor kommer lykken fra?

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Trods alle omstændigheder har de hinanden. Det var det unikke hos fuglene. To individer der finder sammen og skaber et fællesskab. Hvis fuglene havde været alene, så var de sikkert for længst døde, de holder hinanden i live. Det at have hinanden giver håb og mod på livet.

Tenna Ida Udesen har skrevet en kronik der hedder; ”Min generation mangler et ”vi.”” Hun er født i starten af 90’erne, og dermed tilhører hun en af de yngre generationer. Efter at opleve en skilsmisse som barn oplever hun regelmæssigt at lide af angst og depression. Hun siger, at grunden til at hun lider af disse psykiske lidelser er, fordi hun savner et vi.

”Samfundet accelerer, og vi følger med – løbende og stakåndede med alt for korte ben. Når målstregen er inden for synsvidde, knækker vi sammen, for ingen står klar med flag til at modtage os.” Citat fra kronikken ”Min generation mangler et ”vi””

Mange mennesker kæmper for at få de højeste karakterer, de bedste uddannelser og bedst betalte jobs.