Indledning
I vores eksperiment vil vi undersøge om man kan have for meget fokus et sted, så det går ind og påvirker ens observation af omgivelserne.
Vi vil vise en video, som vi har fundet på YouTube, hvor personen skal tælle hvor mange gange baskebolden bliver kastet. Efterfølgende vil vi finde ud af om personen bemærkede hvad der forgik under klippet.
Vi har valgt at valgt at lave et eksperiment hvor vi efterfølgende stiller testpersonen nogle spørgsmål omkring den video de lige har set.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Måden vi vil udfører eksperimentet på er ved, at vise en video til nogle forskellige målgrupper heriblandt nogle børn, unge og voksne.
I videoen er der seks unge mennesker som har to bolde som de kaster mellem hinanden på kryds og kræves.
Vi vil bede vores forsøgskaniner at tælle hver gang der bliver kastet med en af boldene. Når videoen er færdig, spørger vi om hvor mange gange boldene blev kastet frem og tilbage.
Dernæst spørger vi om de ikke så gorillaen, det gør vi for at finde ud af hvor deres fokus lå henne. Forsøget bliver lavet på 10 mennesker for at ramme nogle forskellige målgrupper.
Derud over vil vi gerne være mere sikker i vores resultat og derfor har vi valgt at udføre det på 10 personer og ikke kun et par personer.
Det gør at vi får en mere fyldestgørende test, fordi det ikke kun er en person, fra en målgruppe, men 10 personer fra flere forskellige målgrupper.
Vi har tænkt os at udfører eksperimentet på 1 barn, 3 teenagere, 3 voksne og 3 ældre. Grunden til valget af disse mennesker er på baggrund af, at vi formoder at alderen har en stor betydning i forhold til, hvad de ligger mærke til i klippet.
Skriv et svar