Indholdsfortegnelse
Resume 3
Virksomhedsbeskrivelse/BMC 3
Virksomhedstype 5
SWOT-modellen 6
KSF 1 - Høj produktkvalitet/unikt produkt 6
KSF 2 - Events og public relations 7
KSF 3 - Udvikling af motoriske færdigheder 8
KSF 4 - Unikt produkt 9
Metodeovervejelser 10
Kilder 10
Bilag 11
Situationsanalyse (Bilag 1) 11
Vækststrategi 11
Værdikædeanalyse (Bilag 2) 12
Produktudvikling 12
Produktion 12
Marketing 12
Salg og service 12
Place 12
Promotion 13
Omverdens analyse (Bilag 3) 13
Kunder: 13
Konkurrenter: 13
Leverandør: 13
Mellemhandler: 13
Regnskabsanalyse (Bilag 4) 14
Rentabilitet 14
Overskudsgrad og indtjeningsevne 15
Aktivernes omsætningshastighed 15
Gældsrente 15
Gearing 15
Egenkapitalens forrentning 15
Soliditet 16
Likviditet 16
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Resume
Bobles er en virksomhed som har monopol på det Danske marked, men er markedet ved at være for mættet?
Vi har undersøgt og arbejdet med virksomheden og udarbejdet forskellige modeller. Derudover har vi udarbejdet 4 KSF’er og dertil lavet en udfordring, 2 løsningsforslag og en konsekvens til hvert løsningsforslag.
Derudover har vi lavet en regnskabsanalyse til trods for at de ikke har opgivet deres omsætning.
i deres regnskaber har vi valgt at gå ud fra bruttofortjenesten da det giver en vejledende retning af hvor de er på vej hen og hvordan det går for dem. Tallene er ikke præcise, men vejledende.
---
Udfordring - Mættet marked – produkterne holder i alt for lang tid.
Produkterne som BObles sælger, er kendt for den høje kvalitet og holdbarhed. Dette er noget værdi som de kan give til kunden og kan få genereret mere omsætning.
Dog kan det også være en ulempe. Markedet bliver mættet. Produkterne går ikke i stykker, derfor kan det være svært at sælge nye “elefanter” til forældrene, hvis de allerede har en (som holder i rigtig lang tid).
Det gør at der ikke er nogen i Danmark der kan udfordre dem på produktkvalitet, prisen osv.
Udover det har produkterne lang levetid, hvilket gør kunderne kan sælge produkterne til næsten samme pris, som de selv købte den til.
Det fanger mange kunders interesse i og med, at de ved de kan få en stor del af pengene tilbage igen efter at have brugt produktet i flere år.
Løsningsforslag 1
Deres produkter holder i virkelig lang tid hvilket vil sige at markedet i Danmark på et tidspunkt vil være mættet.
Derfor bliver de nødt til at justere deres produkter så sortimentet for hvert produkt bliver større.
Det kan fx være hvis deres kyllinge figur på hjemmesiden vil få farver så det kommer til at ligne en rigtig kylling i farverne og ikke have den nuværende pastelfarve.
Konsekvens
Det er klart det ikke vil være det samme at holde events online sammenlignet med hvis det foregår fra person til person.
Det personlige forsvinder lidt og man vil ikke helt kunne få det samme ud af det når det ikke foregår fysisk.
Løsningsforslag 2
Bobles kan i fremtiden med fordel begynde at søge mod det udenlandske marked.
Fordi de netop er blevet så stor en succes i Danmark er der også et potentiale i det udenlandske marked.
På sigt har de et mål om at omsætning fra udlandet skal dække 80% så vi ved altså at de allerede er igang med at sige mod udlandet.
Hvis de satte nogle penge af til at promovere sig i udlandet og ansætte en sælger i udlandet, kunne det være en god start på at kunne ekspandere mere til det internationale marked.
Hvis vi siger de ansætter en sælger i Sverige og sætter omkring 100.000kr. af til at promovere sig i Sverige.
Skriv et svar