Indholdsfortegnelse
Opgave 1.............................................................................................2
Opgave 2.............................................................................................3
Opgave 3.............................................................................................5
Opgave 4.............................................................................................6
Opgave 5.............................................................................................7
Bilag .................................................................................................. 10

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
AIAIAI startede tilbage i 2006. Det blev etableret af 4 unge drenge som havde kendt hinanden igennem adskillige år. Deres virksomhed blev startet på en ide om at lave et produkt som var profiløse og kunne udvikles til et livsstilprodukt igennem image og værdier.

Produktet skulle også have kant, og det blive gennemført nemt da et par høretelefoner er meget synlige og samtidig fortæller noget om forbrugeren.

I 2008 fik den første investor øjnene op for virksomheden og gik ind i virksomheden. Investoren hjalp med at få udviklet en forretningsmodel for AIAIAI samtidig med at lægge en fremtidig strategisk plan for dem.
Virksomheden lægger stor vægt på design og funktion af deres produkt, hvilket tydeligt ses i fremstilling af deres høretelefoner.

Udadtil ligner deres høretelefoner en klassisk høretelefoner, men de differentierer sig igennem deres design og funktionalitet. Når man modtager produktet, får man 3 sæt udskiftelige lydpuder med, som sikrer at høretelefonerne er komfortable at have på.

Det har haft en kæmpe fordel for AIAIAI at de lægger stor vægt på designet af deres produkt, og gjort at de har vundet flere designerpriser igennem tiden. De har bl.a. vundet Dansk Design Centers pris i 2010 for deres hovedtelefon.

Prisen blev udelukkende vundet på baggrund af deres design og hvordan den differentiere sig i forhold til andre høretelefoner på markedet. Alt dette er ikke kommet af sig selv, men med hjælp fra investorer og en fond. I 2011 skød vækstfonden penge i virksomheden.

Derudover skød bestyrelsesformanden Michael Ritto selv penge i virksomheden samtidig med at han tror på en tidobling af omsætningen inden for de nærmeste år. For at øge deres salg og opnå deres mål begyndte AIAIAI at lave aftaler med fysiske butikker og virksomheder så de kunne sælge deres produkt igennem dem.

I starten solgte de deres høretelefoner igennem design- og modebutikker for at få fat i first movers. Det var en succes for AIAIAI, så derfor satte de et mål for at kunne sælg deres produkt igennem Apple. I 2011 indgik de en aftale med Apple, hvilket betød at deres høretelefoner blev solgt i Apples butikker i Europa og Japan.

Dette har været en økonomisk succes grundet at de i året 2017/18 opnåede virksomheden en bruttofortjeneste på 6,6 mio. kr. og et årsresultat på 2 mio. Resultatet og omsætningen er tildeles også forskyldt af det nye headset TMA- 2 som AIAIAI lancerede i 2016.