Indledning
Der er stadig stor debat den dag i dag om at Big Bang ikke er rigtigt, og det er også rigtigt. Næsten.

For Big Bang er kun en teori, som blev opfundet af den belgiske præst og fysiker Georges Lemaitré og som siden hans teori er blevet arbejdet så meget på, at man siger at det er den måde universet er blevet skabt på.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Skribenten (Lars Henrik Aagaard) i artiklen kommer med nogle meget konkrete synspunkter og selve hovedsynspunktet i teksten er at hvorfor der ikke er så mange amerikanere der ikke tror på den videnskabelige teori omkring Big Bang.

Den måde skribenten understøtter sit synspunkt er ved at tage fat i nogle statistikker, forskningsresultater og tabeller som alle viser hvorfor vi skal stole mere på videnskaben.