Indledning
Teksten ”Plads nok” er skrevet af Annika Aakjær (2016). Teksten handler om Danmarks selvbillede.
Både fortællinger og beskrivelser inddrages i teksten. Der bliver nævnt om Danmarks værdier og hvad de er kendt for.
Det er en centrallyrik, da hovedpersonen udtrykker sine følelser og meninger ude fra jegs personlige oplevelser af Danmark.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Den ydre komposition af teksten består af 10 strofer og 58 vers. Der er både lange og korte linjer, men for det meste bliver der anvendt korte linjer.
I teksten inddrages der en pointeret slutning, da der ikke bliver fortalt fra starten af tekstens pointe. Teksten starter med ” De siger vi ska' Sætte grænser for at vise hvem vi er” og slutter med ”Der plads nok i det her land”.
Der nævnes i slutning at der er plads to gange, hvilket er med til at fange vores opmærksomhed, samt viser det et signal, at der er plads nok i Danmark.
Der er gentagelser i teksten, som er med til at fremhæve, det hovedpersonen vil ud med. ”Vi behøver faktisk ikk' at træde på hinanden” gentages både i vers 10, vers 33 og vers 56.
Mange områder i teksten kan vi se, at hovedpersonen gør det tydeligt for læseren at finde ud af hvad budskabet er.
Selvom Danmark ikke er lige det store land eller ikke har noget som de fleste store lande har, så kan vi sagtens gøre plads til alle uden at vi træder på hinanden.
Hovedpersonen vil gerne stoppe de personer, der træder uden at andre folk har gjort dem noget. Der nævnes blandt andet:
” Vi gør dig ingen ting, hvis du lader os være” (strofe 8, vers 42). En af de problemer som findes, er at der er nogle der blander sig uden at man gør dem noget.
Den indre komposition får vi jeg’ets indre verden, hvor følelserne og stemninger er på spild. Udefra det hun skriver, reflekterer vi om Danmark og dens værdier.
I teksten gøres der brug af lav stil, da sproget er uformelt og dagligdags sprogbrug. Der er følelser på spild som giver en god stemning, idet læseren mærker fortællerstemmen og føler sig ind i teksten.
Tekstens tone er med til at lytte til os selv. Det er en form for følelsesmæssige svingninger, vi bliver sat op lige så snart vi læser teksten.
Teksten drejer sig om Danmark og danskerne, der skal acceptere alle i landet uden vi træder på hinanden.
Skriv et svar