Indledning
I Danmark går man meget op i integration, så derfor har man valgt at dele integrationen op i tre forskellige former. De tre former for integration, der findes, er assimilation, segregation og pluralistisk integration.
Når man taler om assimilation, refererer man til et individ, som er en del af en minoritet, der opgiver eller ændrer de fleste af sine egne religiøse
politiske og kulturelle overbevisninger for i stedet at erstatte dem med majoritetens religiøse, politiske og kulturelle overbevisninger.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Dansk Folkeparti mener, at man i Danmark bør tage færre udlændinge ind og flere ud af landet. Kommer man til Danmark, skal man så hurtigt som muligt ud af landet, og vende hjem til sit hjemland igen.
Men hvad er så meningen med at integrere sig? Selvom partiet ønsker at smide alle ud, der kommer til landet, er de dog stadig det parti, der er mest OBS på integrationen.
De har nemlig helt klare krav om integration. For eksempel har de været med til lovforslaget om, at man som udlænding skal kunne give et håndaftryk for at få dansk statsborgerskab.
Personlig sikkerhed, velfærd, uddannelse og arbejde, er som de selv beskriver det så godt, klokkeklare krav.
De mener altså, at man i Danmark bør stille krav om, at dem der kommer til landet, skal direkte ud på arbejdsmarkedet, så de kan bidrage til den velfærd, som de nu engang ’nyder’.
Derudover mener de også, at man bør stille krav om, at udlændingene skal følge de danske love, regler og grundlæggende værdier som blandt andet ligestilling, ytringsfrihed og demokrati.
På den ene side mener jeg, at Dansk Folkeparti går ind for segregation, fordi de i bund og grund slet ikke vil have udlændinge i Danmark.
Kommer man til Danmark, ser de en ude af landet igen så hurtigt som muligt, så man kan i princippet ikke rigtig nå at integrere sig, hvilket jo passer meget godt med segregation.
Samtidig har de stadig meget stramme krav for de personer eller familier, der nu engang bor i landet og har fået dansk statsborgerskab.
Skriv et svar