Indholdsfortegnelse
Spørgsmål 1a. Hvad kan der af tabel 1 udledes om indvandrere og efterkommeres integration på arbejdsmarkedet? Besvarelsen skal understøttes af beregninger som tydeliggør udviklingen.
Tabel 1a. Arbejdsløshed, erhvervsfrekvens og beskæftigelsesfrekvens for 16-64-årige indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande.
Spørgsmål 1b. Argumenter ud fra idealistisk teori for Erik Boels syn på EU’s mulige udvidelse med Tyrkiet.
Spørgsmål 1c. Opstil tre hypoteser, der kan forklare de handelsmønstre, der fremgår af figur 1. Hver af hypoteserne skal understøttes af en faglig begrundelse.
Hypotese 1
Begrundelse
Hypotese 2
Hypotese 2
Hypotese 3
Begrundelse
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Ved brug af data fra tabel 1 kan man beregne tre afgørende indikatorer for integrationen af ikke-vestlige indvandrere og efterkommere på arbejdsmarkedet i årene 1998, 2003 og 2008:
• arbejdsløshedsprocenten
• erhvervsfrekvensen
• beskæftigelsesfrekvensen
Arbejdsløshedsprocenten viser, hvor stor en del af de ikke-vestlige indvandrere og efterkommere, der er tilgængelige for arbejdsmarkedet, men ikke er beskæftiget.
Erhvervsfrekvensen angiver andelen af ikke-vestlige indvandrere og efterkommere, der er tilgængelige for arbejdsmarkedet.
Beskæftigelsesfrekvensen viser andelen af ikke-vestlige indvandrere og efterkommere, der er i beskæftigelse.
---
Ifølge Erik Boel har tyrkisk EU-medlemskab potentialet til at give både Tyrkiet og EU en betydelig pondus og legitimitet i Mellemøsten.
Ud over at styrke Tyrkiets økonomi kan tyrkisk medlemskab af EU også styrke EU's bløde magt i forhold til Mellemøsten.
Tyrkiet har en strategisk position mellem EU og Mellemøsten og kan derfor fungere som et bindeled mellem regionerne. Dette gælder ikke kun geografisk, men også kulturelt.
Tyrkisk EU-medlemskab kan øge forståelsen mellem EU og Mellemøsten på det kulturelle plan, da Tyrkiet deler mange fællestræk med den øvrige mellemøstlige kultur, herunder religion.
Dette skaber bedre betingelser for forhandlinger og fredelig konfliktløsning mellem EU og Mellemøsten.
Når der er gode relationer mellem regionerne, er der også større sandsynlighed for, at EU kan overbevise både statslige og ikke-statslige aktører i Mellemøsten om at forfølge de samme mål som EU-landene.
Samarbejdet med Mellemøsten kan også hjælpe EU med at bekæmpe ikke-statslige trusler, såsom terrornetværk, der opererer på tværs af statslige grænser, men har base i Mellemøsten.
Skriv et svar