Problemformulering
Hvordan har arbejdskraftens frie bevægelighed inden for EU’s indre marked påvirket arbejdsmarkedet, og derigennem påvirket den økonomiske udvikling i Danmark.
Vi vil redegøre for, EU’s indre marked, relevante økonomiske teorier, den udenlandske arbejdskraft i Danmark, samt Danmarks økonomiske situation.
Vi vil analysere den økonomiske udvikling i Danmark, samt hvilken indflydelse EU’s indre marked har haft på det danske arbejdsmarked.
Til sidst vil vi diskutere, fordele og ulemper ved det indre marked, samt vurdere det indre markeds indvirkning på det danske arbejdsmarked.
Indledning
Franskmændene har taget deres gule trafikveste på, englænderne vender den europæiske union ryggen, amerikanerne har valgt en præsident, som fører en protektionistisk handelspolitik og vil have flere industrijobs hjem igen. De seneste år har den ellers globaliserede verden oplevet et modtryk til den ellers igangværende og eskalerende globalisering.
Men giver dette overhovedet mening? Vi vil prøve ikke kun at se på bagsiden af medaljen, som det er sket de seneste år. Vi vil se på forsiden, hvilke gode ting har det indre marked medført for Danmark, virksomhederne og lønmodtagerne.
Vi vil undersøge hvordan arbejdskraftens frie bevægelighed inden for EU’s indre marked har påvirket arbejdsmarkedet, og derigennem påvirket den økonomiske udvikling i Danmark. Derfor vil vi redegøre for, EU’s indre marked, relevante økonomiske teorier, den udenlandske arbejdskraft i Danmark, samt Danmarks økonomiske situation.
Vi vil analysere den økonomiske udvikling i Danmark, samt hvilken indflydelse EU’s indre marked har haft på det danske arbejdsmarked. Til sidst vil vi diskutere, fordele og ulemper ved det indre marked, samt vurdere det indre markeds indvirkning på det danske arbejdsmarked.
Indholdsfortegnelse
Indledning............................................................................................................. 1
Disclaimer - COVID-19 ............................................................................................ 2
Problemformulering ..................................................................................................... 2
EU’s indre marked:................................................................................................. 3
Relevante økonomiske teorier ..................................................................................... 4
Klassiske liberale handelsteorier ............................................................................................. 4
Den danske arbejdsmarkedsmodel............................................................................................... 5
Udenlandsk arbejdskraft i Danmark .............................................................................. 6
Økonomiske situation i Danmark................................................................................ 7
Beskæftigelse- og uddannelsesniveau i Danmark............................................................. 9
Økonomisk udvikling i Danmark................................................................................10
Analyse af arbejdsmarkedet.....................................................................................14
Det indre markeds betydningen for Danmark ....................................................... 17
Fordele og ulemper ved det indre marked..................................................................................18
Konklusion
Kildeliste
Bilag
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Den oprindelige tanke bag EF, det som vi i dag kender som EU, var ved dannelsen i 1957 at man ønskede at danne et stort, europæisk fælles marked, hvor varer og tjenesteydelser samt kapital og arbejdskraft frit kunne bevæge sig rundt mellem EU landene.
Dette ønske om et fælles marked resulterede ud i at man valgte at danne hvad vi i dag kender som det indre marked.
For at dette skulle lykkedes afskaffede man tolden i 1960’erne mellem medlemslandene, så det var så nemt som muligt at have en fribevægelighed af varer, tjeneste ydelser samt arbejdskraft. En vigtig del af det indre marked er arbejdskraftens frie bevægelighed.
Skriv et svar