Indledning
2020, nyt år, flot tal. Det her kunne kun blive godt. Jeg gik ud af niende, hvilket bød på mange fester, festivaler samt koncerter og så skulle jeg ovenikøbet også starte på efterskole. Amen, kunne det blive bedre.

Det var i hvert fald sådan jeg havde forstillet mig det. d. 11. marts tog det bare en upassende drejning.

Vi måtte kun se de nærmeste, under 10 personer, Danmark lukkede ned og værst af alt virtuel undervisning, fy for hede hulen. Holy crap, det var hårdt.

Indholdsfortegnelse
Et kærlighedsbarn mellem Venedig og Ribe
De nye restriktioner - 11. marts 2020
Vandfald af sved
#BlackLivesMatter
Anden bølge af Corona
Kildeliste:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Hver gang jeg bare har så meget som tænkt på at brokke mig, har jeg erindret tilbage til de mørke vinter- morgner.

De nætter jeg har vendt og drejet mig, mens min mor har sunget Birthe Kjærs ”Sommer og sol.” Men har ikke brokket mig, for det gør danskere ikke, når varmen først er kommet. Sådan føles det i hvert fald da vi slog rekorden for den varmeste dag sidste år.

Mens solcreme gik fra at være et remedium til en livstil på blot få dage.
Udover den helt store hedetur har sommeren været anderledes. Ingen festivaler eller koncerter, altså hvor er ungdommen, hvis jeg må spørge?!

Noget af det som jeg nød i sommers var, at Corona var ikke slemt. Hvilket betød at man gerne måtte holde fester. Selvfølgelig med få restriktioner. Tror ikke at jeg har skænket tanken om Corona hele sommeren, fordi hver dag var en fest.